Epilepsi Tedavisi

27 Mart 2019 tarihinde eklendi, 2.556 kez okundu.

Epilepsi nöbetlerin durmaya yönelik epilepsi tedavisi için birtakım ilaçlar kullanılır. İlaç yöntemi ile nöbetler kontrol altına alınır. İlaçların planlı ve düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Uygun ilaçlar kullanıldığında ve bu ilaçlar yeterli dozda alınlığında epilepsi nöbeti kesilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahidir. Beyinden kaynaklanan ve istemsiz hareket, bilinç kaybı gibi durumlara yol açan hastalık epilepsi olarak adlandırılıyor. Epilepsi hastalığının nedenleri beyin kanaması, madde bağımlılığı, kandaki birtakım bozukluklar olarak sayılsa da açık ve bariz bir nedeni bulunmaz.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kesin ve doğru bir tanı epilepsi hastalığının tedavisinde son derece önemlidir. Tanı koyulduktan sonra ise nöbet tipine uygun ilaçlar kullanılır. Her hastada her nöbet tipinde aynı ilaç kullanılmıyor. Epilepsi tedavisi için kişinin yaşı, cinsiyeti, doğurganlık yaşında olup olmadığı gibi birçok etkenler göz önüne alınır. En önemli ilkelerden biri ise tek ilaç ve en üst doz uygulamasıdır. Nöbet kontrolü zayıf olan kişilerde ilaç tedavisi ile epilepsi nöbetleri büyük ölçüde kontrol altına alınıyor.

Ayrıca hastaları yan etkilerden korumak adına kan değerleri de sürekli olarak takip altına alınıyor. Bunun yanı sıra epilepsi hastalarına tedavinin önemli bir parçası olarak özel bir diyet uygulanıyor. Cerrahi tedavisi ise dirençli nöbet denilen durumlarda ve MR’ da olan hastalarda uygulanmakta. Epilepsi tedavisi tamamen kişiye özgü bir yöntem seçilerek uygulanır.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git