Erkekte Kısırlık

29 Mart 2019 tarihinde eklendi, 4.594 kez okundu.

En az bir yıl süre boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamaması kısırlık olarak nitelendirilir.  Yaşam şartlarındaki değişiklikler, çalışma koşulları vb. durumlar göz önüne alındığında bu süre 2 yıl olarak da kabul edilir. Sorun kadında ya da erkekte olabilir. Erkekte kısırlık belirtileri; testislerde oluşan çeşitli ağrılar, peniste akıntı, testiste şişme gibi durumlar tam olarak kısırlık belirtisi olarak sayılmasa da hasta için uyarıcı faktörler arasında yer alır. Kısırlığa ait özel bir belirti söz konusu değildir. Kısırlık nedenlerinin ise %50-60 oranı erkeğe ait faktörler ile ilgilidir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Birçok kimyasal malzeme sperm üretimi üzerinde etkilidir. Demir çelik üretim sektöründe, fırın, hamam gibi sıcak ortamda çalışan kişilerde kısırlık meydana gelebilir. Ayrıca öğretmen, kuaför gibi ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde hastalık açısından risk oluşturuyor. Sürekli olarak dar pantolon kullanılması ise testis kanlanmasına yol açarak kısırlığa sebebiyet verebilir.

Bunların yanı sıra genetik bozukluklar, sperm hareket bozukluğu, prostat ameliyatı, meni yokluğu kısıtlık nedenidir. Erkekte kısırlık belirtileri olarak kesin bir şey söylemek güç. Fakat testisin şişmesi, akıntı olması gibi durumlarda doktorla görüşülmesinde yarar var. İğne tedavisi, aşılama yöntemi, yardımcı üreme tekniği gibi yöntemler ile kısırlık tedavi edilebilir. Ancak kişilerin bu yöntemleri denerken sabırlı olması gerekiyor. Uzun bir süreci kapsayabilir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git