Pekmez üzüm, dut, incir, hurma, keçiboynuzu gibi şekerli birçok meyveden yapılabilen yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Her yaşta bireyin günlük protein, vitamin, mineral, magnezyum, fosfor, demir, potasyum ihtiyacını karşılar. Pekmezin en önemli özelliği kan yapıcı özelliğinin bulunmasıdır. 100 gram pekmez yaklaşık 10 gram demir içerir. Zengin kalsiyum içermesiyle de kemik  ve diş sağlığı açısından çok önemli bir besindir. Keçiboynuzu pekmezi sütün neredeyse üç katı kalsiyum içerir. Bu sebeplerden ötürü çocukluk, hamilelik  ve menapoz dönemindeki bireylerin pekmez tüketmeleri gerekmektedir.

Pekmez, boğaz ağrısını ve öksürüğü keser, bronşit ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Enerji deposudur. Özellikle çocukların beyin gelişimi için gerekli olan glikozu içerdiğinden, çocukluk döneminde tüketimi çok önemlidir. Kolesterolü düşürür, tansiyonu dengeler, balgam söktürmeye yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olduğundan dolayı zayıflamak için kullanılabilir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de vardır. Mide hastalıklarının, özellikle ülser tedavisinde pekmez yaygın olarak kullanılmaktadır. Keçiboynuzu pekmezinin cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir. Çocuk sorunu yaşayan bireylerde, sperm sayısını arttırdığından dolayı keçiboynuzu pekmezi kullanılabilir.

Kan dolaşımını düzenler, karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.  Damar sertliğine iyi gelmektedir. Özellikle kolon kanserine karşı koruyuculuğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol oynar. Kas sağlığını korur, sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Andız pekmezi saç sağlığı için oldukça faydalıdır. İdrar yollarını temizler, alerji ve alerjik hastalıkları tedavi eder, cilt hastalıklarını giderir, cildi temizler ve nemli tutar, yaşlanmayı yavaşlatır. Çocukluktan yaşlılığa hayatın her döneminde faydalı olan pekmez, sağlığına ve güzelliğine önem veren her insan tarafından düzenli olarak kullanılmalıdır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler