Vücutta yeterince sağlıklı alyuvar olmadığında ya da hemoglobin eksikliğinde anemi yani kansızlık meydana gelir. Demir eksikliği kansızlığın başlıca nedenleri arasındadır. Kansızlığın ten renginde solukluk, baş dönmesi, saç dökülmesi, tırnaklarda zayıflık, dikkat eksikliği, iştah kaybı, üşüme gibi pek çok belirtileri vardır. Kullanılan ilaçların yanında bazı bitkilerde kansızlıkla ve demir eksikliğiyle mücadelede yardımcı olmaktadır.

Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından zengindir ve kansızlığa iyi gelmektedir. Brokoli, marul, ıspanak, kuşkonmaz bu sebzeler arasında yer almaktadır.

Üzüm: İçerdiği yüksek miktardaki B12 ve demir ile kansızlığın en iyi ilacıdır.

Keçi Boynuzu: Keçiboynuzu bitkisinin meyvesi yenerek ya da pekmezi yapılarak tüketildiğinde kansızlık ve demir eksikliği problemine çözüm sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Dut: Meyvesi ya da pekmezi, kansızlık sorunu yaşayanlar tarafından bol bol tüketilmelidir.

Isırgan Otu: Kan yapıcı özelliği bulunan ısırgan otundan yarım tatlı kaşığının bir bardak kaynamış suda demlenerek her gün 3-4 bardak içilmesi kansızlığa fayda sağlayacaktır. Isırgan otunun yaprakları, çiçekleri, tohumları ve kökü de kansızlığa ve daha pek çok hastalığa fayda sağlamaktadır.

Kıvırcık Labada Otu: Yapraklarından sarma yapılan bu bitkinin içerdiği demir vücut tarafından kolay absorbe edilebilmektedir. Özellikle de kök kısımları yüksek oranda demir ihtiva etmektedir.

Maydanoz: Günlük demir ihtiyacı kadınlarda 19 mg, erkeklerde 8 mg’dır. Mutfaklarımızdan eksik etmeyeceğimiz maydanozu salatalarda her gün kullanarak bu ihtiyacı karşılayabiliriz.

Aslan Pençesi: Çok fazla bilinmeyen bir bitki olan aslanpençesinin günde 3 defa taze demlenerek içilmesi de kansızlığa iyi gelmektedir.

Yeşil yiyecek ve içecekler, körü tozu, su teresi, karahindiba, yeşilbiber, patates, havuç, lahana, Brüksel lahanası gibi bitkiler de kansızlıkla ve demir eksikliği ile mücadele oldukça büyük öneme sahiptir. Demir vitamini, sebzelerin kabuğuna yakın kısmında depolanmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sebzeleri mümkün olduğunca kabukları ile tüketmek ya da kabuklarını çok ince soymaktır.

Kansızlıkla mücadele etmek için demir bakımından zengin yiyecekler yemek gerekmektedir. C vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyveler demir emilimine yardımcı olurlar.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler