Ülkemizde bolca bulunan ve yetiştirilen çilek, özellikle yaz aylarında sofralarımızı süslemektedir. Kokusu ve rengi ile birçok insanın en sevdiği meyveler arasında yer alan çilek, insan sağlığına yaptığı katkılar ve faydalar ile de dikkat çekmektedir. Antik dönemlerde birçok medeniyet ve devlet tarafından bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılan çilek, son derece yüksek vitamine sahip bir meyvedir.

İçerisinde barındırdığı c vitamini, bir avuç dolusu çilek tüketildiği takdirde, günlük c vitamini ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Ağız kokusunu giderici bir etkiye sahip olan çilek, aynı zamanda ağız içerisinde çıkan yaraları da tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Diş etlerini güçlendiren çilek, rendelenip, diş fırçası eşliğinde kullanıldığı zaman, dişleri de beyazlatmaktadır. İnsan cildinin nem ihtiyacını da karşılayan çilek meyvesi, cildi parlatıp taze tutmakta ve cilde güzellik katmaktadır. Zengin bir antioksidan içeriğe sahip olan çilek sayesinde, vücuda giren zararlı maddeler sağlıklı bir şekilde dışarıya atılmaktadır. Bu özelliği sayesinde kanser hastalıklarına karşı da vücudu koruyan çilek, romatizma hastalığı konusunda da olumlu etki yapmaktadır. Kanı temizleyen çilek, bağışıklık sistemini de düzenlemektedir. İdrar söktürücü etkiye de sahip olan çilek meyvesi, bağırsaklardaki kurtları dökmeye de yardımcı olmaktadır. Ateşli hastalığa maruz kalanların ateşini de düşürebilen çilek, sakinleştirici yönü ile de özellikle yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmekte ve tansiyonu düşürebilmektedir. Eklemlerde ortaya çıkan iltihap ve damarların sertleşmesi gibi durumlarda da kullanılan çilek, bu rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Depresyondan koruması ile de bilinen çilek, içerisinde bulunan manganez maddesi sayesinde de kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamakta ve kemikleri korumaktadır. Kan şekeri konusunda da son derece etkili olan çilek, kan şekerini dengelemekte ve olası bir şeker hastalığı riskini de azaltmaktadır. Kalori değeri son derece düşük olan çilek, kilo almaktan korkan kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Kabızlık konusunda da bağırsakları çalıştıran çilek meyvesi, sindirim sistemini düzenleyen özelliği ile de bilinmektedir.

İnsanların kolay bir şekilde ulaşabileceği çilek, bu kadar faydalı bir meyvedir ve insan sağlığı üzerinde son derece olumlu etkiler göstermektedir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler