Günümüzde en çok tüketilen gazlı içeceklerin başında gelen kola, her ne kadar sıcak günlerde insanı ferahlatıcı bir özelliğe sahip olsa da, içerdiği birçok yabancı ve zararlı madde yüzünden insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İlk defa Abd’de üretilen ve zamanla neredeyse dünyanın her ülkesinde tüketilmeye başlanan kola, bileşimindeki tehlikeli maddeler ile dikkat çekmektedir.

Kola’nın içerisinde fosforik asit, çok yüksek miktarda şeker, boya maddeleri, kafein ve karbondioksit bulunmaktadır. Bu maddelerin insan sağlığına birçok zararı vardır. Kafein adlı madde, insan üzerinde sinirlilik, uykusuzluk, huzursuzluk, yüz kızarıklığı gibi olumsuz durumlara sebep olmaktadır. Karbondioksit gazı ise insan sağlığını tehdit eden bir diğer bileşendir. Renklendiriciler böceklerden elde edilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Yapay tatlandırıcılar ise ilerleyen dönemlerde Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bunun yanı sıra vücudun birçok aktivitesini de etkileyen kola, diş çürüklerini arttırırken, böbreklerdeki kalsiyumu da hızlı bir şekilde dışarıya atmaktadır. Aşırı derecede içilen kola ilerleyen yıllarda çeşitli kas hastalıklarının da ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kilo aldırıcı ve yağ depolayıcı bir özelliğe de sahip olan kola, obezite sorununu da tetikleyebilecek bir potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır. Kolanın zararları sadece bu kadar ile sınırlı değildir. İnsan vücudundaki kemiklerin gelişmesinin önünde de büyük bir engel olan kola, özellikle çocuklar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Kolayı çok fazla tüketen çocukların kemikleri, diğer çocuklara göre daha kırılgan ve zayıftır. Diş çürüklerine de sebep olan kola, insan vücudunun direncini kırması ile de bilinmektedir. Kolanın içerisinde yer alan meyan maddesi de, elde edilmesi bakımından tiksindiricidir. Kola üretilirken meyan kökü adı verilen bir madde de kullanılmaktadır. Bu madde özellikle fareler tarafından çok sık tercih edilmektedir. Meyan kökünün yetiştiği yerlerde sürekli bu maddeyi yiyen fareler, meyan kökü ile beraber toplanmaktadır. Çünkü bu madde el değmeden ve zirai tarım araçları ile toplanmaktadır. Bu işlemden sonra meyan kökü, fareler ile beraber parçalanmakta ve kolanın içerisine katılmaktadır.

Birçok insanın adeta hastalık derecesinde tükettiği kola, her ne kadar insan vücudu üzerinden bir serinleme ya da geçici rahatlama hissi yaratsa da, insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler