Sakız Nelere Deva

21 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 3.419 kez okundu.

Her derde deva olan sakız yılan sokmasından saç dökülmesine kadar pek çok alanda ilaç yapımında kullanılmaktadır. Özellikle damla sakızı, antiseptik özelliği sayesinde yara merhem görev üstlenmektedir. Sakız yağı, kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürerek, yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

Kimyasal ve fiziksel özellikleri açısından reçine olma özelliğine sahip olan damla sakızı, ağaçların gövde ve kalın dallarının çizilmesiyle elde edilir. Günümüzde diş macunlarının içine katılan damla sakızı, dişer için de oldukça faydalıdır.

Sakızın Şaşırtan Faydaları

Cilt bakım merhemlerinin yanı sıra UV ışınlarını emme özelliğine sahip olan damla sakızı, kremlerin de vazgeçilmez maddelerinden biridir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürmesinin yanı sıra, şeker hastalığına da iyi gelir. Kronik bronşit ve mide ağrılarının tedavisinde kullanılır. Ameliyat ipliklerinin yapımında kullanılan sakız, diş hekimliğinde yapılan dolgulara ve boşlukların kapatılmasına da yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar sonucunda sakızın kilo kontrolünde oldukça yardımcı olduğu, uyanıklığı, odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırdığı söylenmektedir. Sakız çiğnemek, atıştırma hissini azalttığı için, iştah kontrolünde yardımcıdır.

Ara öğünden önceki ilk 3 saat içerisinde 15 dakika boyunca sakız çiğneyen kişiler, hiç sakız çiğnemeyen kişiler göre daha az yemek yemektedir. Uzmanlar sakız çiğneyen kişilerin 3 saat boyunca 11 kalori yaktığını belirtmektedir. Aynı zamanda gerginlik ve stresi de azaltmanın yanı sıra, sakin kalabilmeye de yardımcı olmaktadır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git