Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?

17 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.457 kez okundu.

Bacaklarda görülen ve neyden kaynaklandığı tam olarak bilinemeyen ağrıların pek çok sebebi olabilir. Bu ağrıları zaman zaman herkes yaşayabilir ve çoğunlukla çok üzerinde durulması gereken sebepleri yoktur. Fakat bacak, yapısı itibariyle vücudumuzda kalbe ve beyine giden damarların geçtiği yaygın bir yol ve birçok hastalık belirtisinin ve sebebinin görülebileceği yer olmasıyla, ağrının tespitini doğru yapmanız ve kaynağını doğru bulmanız gerekir. Eğer ciddi bir problem varsa, teşhisin hızlı konulması için ağrının kaynağını ve yapılan tespitleri göz önüne almak gerekir. Bunun için elbette doktor muayenesi şarttır.

Hangi Durumlarda Doktor Muayenesi Gereklidir?

Eğer bacağın ağrıyan bölgesinde şişme ve morarma gözleniyorsa, ağrıyan bölge çok sıcaksa ve bununla beraber ateşiniz de ortalamanın üzerindeyse yahut bacağınız soğuk ve solgun görünüyorsa, ağrının şiddetinden yürüyemeyecek haldeyseniz ve ağrı dinmemiş birkaç boyunca sürmüşse doktor muayenesi gereklidir.

Sebebi Nedir?

  • Travma nedeniyle dediğimiz önemli yaralanmalar sonucu kemiklerin veya kasların hasar görmesiyle oluşabilir. Yine egzersiz hareketleri veya spor yaparken bacaklarınızın alışkın olmayan hareketlerle karşılaşması ve zorlanması da ağrıya sebep olabilir.
  • Ağır bir darbeye maruz kalma sonucunda meydana gelen kırıklıklar varsa bacağın ağrıması söz konusu olur. Aynı zamanda kemikte oluşan çatlaklıklar, bilekteki burkulma ve zorlanma da ağrıya sebep olabilir. Eğer osteoporoz (kemiklerin daha zayıf ve kırılgan bir hale gelmesi) hastalığına sahipseniz ağır bir darbeye maruz kalmadan, en ufak bir hareketle de bacağınızda ağrıya sebep olabilecek hasarlar meydana gelebilir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git