Güneş Yanığı Nedir

8 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.610 kez okundu.

Yaz mevsimi ile beraber en sık rastlanılan durumlardan biri güneş yanığıdır. Güneş yanığı nedir; derinin güneş ışığına yoğun bir şekilde maruz kalması sonucu oluşan kızarıklık, deride oluşan içi su dolu baloncuklar güneş yanığı olarak adlandırılır. Genellikle ağrı ve şişme güneşten 4 saat ya da 2 saat sonra başlar. 24 saat içerisinde ise maksimum düzeye ulaşır. Güneş yanığının da çeşitli dereceleri vardır. Birinci derece yanıklarda deride şişme görülür. İçi su dolu kabarcık oluşumu ise ikinci derece güneş yanığıdır. Belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Güneş Yanığı Belirtileri ve Tedavisi

Derinin güneşe maruz kalma süresi güneş yanığının belirtilerinin kişiden kişiye değişmesinde en önemli etkendir. Özellikle de beyaz tenli kişilerde güneş yanığı olma riski daha fazladır.  Kızarıklık, ağrı, normalden çok daha sıcak ve gergin deri, derinin pullanması ve soyulması güneş yanığı belirtileri arasında yer alır. Bunların dışında yüksek derecece güneş yanığı olanlarda hızlı nabız ve nefes alma, susuzluk hissi, yüksek ateş, titreme, deride şişme, mide bulantısı ve baş ağrısı olarak kendini gösterir.

Güneş yanığı nedir diye düşünenler bu belirtilerden herhangi birine sahip ise nemlendirici kremler kullanmalı. Yanık geçmiyor ise doktora başvurmanız gerekiyor. Tedavi sürecinde çeşitli merhemler kullanılır. Özellikle vazelin derinin iyileşmesini ekstra arttırmaktadır. Antibiyotik kremler ile güneş yanığı tedavi edilir. Güneşe çıkmadan önce yüksek dereceli güneş kremi sürülmelidir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git