Benlerin Sebebi Nedir

8 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.844 kez okundu.

Pek çoğumuz vücudumuzun neresinde ben olduğunu bilmeyiz bile. Bazen vücudun en çok görünen bölgesinde yer alan benler dikkat çekse de diğerlerinin nerede olduğunu bile çoğu zaman hatırlamayız. İnsan vücudunda 10 ila 40 arasında ben bulunması normal kabul edilmektedir. Benlerin neden oluştuğu ve vücuda bir fayda ya da zararlarının olduğu hakkında tam kesinlik kazanmış bir bilgi bulunmamaktadır.

Pek çok ben çocukluk çağında oluşurken yetişkinlerde de yeni benlerin ortaya çıkması normaldir. Benlerin zaman içerisinde değişikliğe uğraması kadar mevcut bir benin zaman içerisinde yok olması da son derece normal karşılanmalıdır.

Ciltte Ben Oluşumu

Cilde renk veren maddenin adı melanindir. Renk melanosit denen hücreler tarafından üretilerek vücudumuza düzgün ve eşit miktarda dağıtılır. Kimi zaman ise sebebi bilinmeyen bir şekilde bu renk hücreleri bir araya toplanır. Bu da ortaya koyu renkli benlerin çıkmasına neden olur. Ayak parmak ucundan saç derisine kadar her bir alanda ben oluşma ihtimali vardır.

Bazı bilim adamları ise güneş ışınlarının cilde verdiği zarar nedeniyle ben oluştuğunu düşünmektedir. Zira bu bilgi cildimizde özellikle yazın oluşan çillerle de açıklanabilir. Zararsız benler ergenlik ve hamilelik döneminde çoğalabilir veya ebat değiştirebilir.

Benlerde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Özellikle yetişkinlerde çok kısa süre içerisinde bir benin yapısında

  • Ani değişim,
  • Renk değişikliği,
  • Kanama bulgusu,
  • Şekil bozukluğu ve
  • Kokulu akıntı görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Güneşin Etkileri

Zararsız olarak bilinen ve genelde de bu şekilde duran benlerin cilt kanseri oluşturma ihtimalleri de bulunmaktadır. Özellikle güneşin istenmeyen etkileri ile güçlenen cilt kanseri bulguları vücudunda çok sayıda beni olan kişilerde de daha da etkili olabilmektedir. Yüksek koruma faktörlü koruyucular sayesinde güneşin olumsuz etkilerinden korunmak günümüzde oldukça kolaydır.

Bu konuda tedbirin sadece deniz kıyısında değil şehir içi günlük yaşamda da elden bırakılmaması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git