Yuvarlak Örgü Hırka Modeli Ve Yapılışı           

18 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.288 kez okundu.

Tığ işi örgü modelleri ile göre bir hayli hoş gelen hırkaların hazırlanması esas alınır. Tığ işi olmasından kaynaklı bu tarz modellerin baharlık olduğu açıktır. Aynı zamanda yuvarlak örgülere yer vermek isteyenler de daha ince ipler tercih etmekte. Yuvarlak örgü hırka modeli ve yapılışı öncesinde gerekli malzemelerin alınması önemlidir. Örgü hırka modellerinde ince tığlar kullanılır. Hemen arkasından belirlediğiniz renge göre iplerinizi temin etmelisiniz. Tığ hırka örgü modelleri için başta öğrenilmesi gerekenler ise;

  • İlk etapta zincir çekimine geçilir ve kapatma gerçekleşir.
  • Trabzan doldurma nasıl yapılır öğrenmeniz önem arz ediyor.
  • Trabzan ile zincir üzerinden yuvarlak hırka modeli ortaya çıkacaktır.

Yuvarlak Başlanan Hırka Modeli Yapılışı

Tığ ile hırka yapılışı çok fazla vaktinizi almayacaktır. Tam olarak tarif üzerinden harekete geçenler birkaç gün içerisinde zarif hırka modellerini elde etmekte. Yukarıda belirttiğimiz örgü çeşitlerini öğrenenler akabinde tariften ilerleme sağlamalıdır. Örneğin ilk önce hırkanın orta kısmından başlanması gerekiyor. Yuvarlak örgü hırka modeli ve yapılışı adına ilk sırada 10 adet zincir çekilmesi ve kapatılması önemlidir. Sonrasında 24 trabzan dolana kadar örgüye devam etmelisiniz.

İkinci sırada ise 12 trabzan yapılarak başlanmalıdır. Bu şekilde motif öne çıkar ve 1 trabzan ile devam edilir. Hemen arkasından 3 zincir, 1 trabzan olarak sırayı tamamlamanız gerekmekte. Zincir işleminin sona ermesi halinde çekmeniz ve kapatmanız önemlidir. Ancak bu şekilde sıraların tamamlanması mümkün olacaktır. Üçüncü sırada da trabzan üzerine trabzan işlenmeli ve 1 adet zincir çekilmelidir. Diğer sıralarda da zincir üzerinden trabzan örerek modeli ortaya çıkaracaksınız.

Yuvarlak Örgü Hırka Modellerinde Boşluklar

Kışlık hırka örgü modelleri arasında yuvarlak olanlara çok fazla yer verilmez. Nitekim modelinden kaynaklı çok fazla sıcak tutmayan hırkalardır. Bu anlamda kışlık için şiş işi olan modellerin göz önünde bulundurulması daha doğru olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz model bahar aylarında daha fazla tercih edilir. Motifleri ile dikkat çeken modelde boşluklar önemlidir. Genel olarak 12 ile 16. sıralar arasında kol boşluklarına yer verilir. Boşlukların arkasından uzunluk dikkate alınarak kolların örülmesi ve birleştirilmesi gerekmekte.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git