Ramazan’ın ilk günleri çoğu anne ve kadın için çok zor geçer. Çünkü düzenli bir beslenme ritminiz vardır. Hele ki hamile ve yeni doğum yapan kadınlar için işler daha zor olur. Bu sıkıntıları kolay atlatmak için Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Küçük size yedi tane öneri sunuyor.

1-) Akşamları erken yatın ama sahura kesinlikle kalkın

Sahura kalktığınızda kendinizi uykusuz ve halsiz hissetmemek için erkenden yatın. Çünkü sahura kalkmazsanız gün suhara kalkılmış bir güne oranla daha kötü geçer. Halsizlik artar, metabolik hız düşer.

2-) Sahur sofranızda çiğ meyveler, meyve ve komposto olmalı

Sahurda her şeyin aşırısından kaçınmalıyız. Çok yağlı, çok tuzlu yiyecekler size gün içinde yarar sağlamaz. Bunların yerine hazmı kolay olan, midede daha uzun süre duran yemekleri tercih etmeliyiz. Sahur için en ideal besinler, zeytin, peynir, yumurta, kepek ekmeği, çiğ sebzeler, süt, yoğurt, meyve veya meyve kompostoları.

3-) Çok zamanda az yemek yiyin

Uzun süre aç kalan bir mideye bir anda yüklenmek, mideye büyük işler yükler. Hem de hazmı zorlandırır. O yüzden hem iftarda hem sahurda çok zamanda az yemek yemeye özen gösterelim. Hem çok yemeği az zamanda yediğimizi düşünürsek bir anda tıkanacağımız için daha az yeriz.

4-) İftar, sahur arasında 2 öğün yapın

İftardan sonra sahura kadar iki öğün yemek yiyin. Bu sayede normal zamanda olan 5-6 öğünlük yemek takviminize daha yaklaşmış olursunuz.

5-) Yoğurt ve ayran iftar sofranızın olmazsa olmazları olsun

Orucumuzu su, hurma gibi şeylerle açtıktan sonra yemeğe hafif bir şeylerle devam edelim. Salata gibi mesela. ama olmazsa olmazınız yoğurt ve ayran olsun. Çünkü hem protein hem kalsiyum açısından bir maden değerindedirler.

6-) Yaz meyvelerinden yapılan tatlıları tercih edin

Uzun bir bekleyişin ardından yemeğinizi de yediyseniz canınız tabi ki tatlı çekebilir. Bunun için de baklava gibi çok yağlı tatlıları değil de, yaz meyvelerinden yapılanları tercih edelim. Bunların yerine sütlü tatlılar veya dondurma da olabilir.

7-) İftar ve sahur arasında 10 bardak su için

Ramazan ayı bu sene yılın en sıcak aylarına denk geldi. Kavurucu sıcağın altında çok fazla ter döküyoruz ve vücudumuzdaki su kaybı da aşırı derecede yüksek oluyor. Bu nedenle günde en az 2 litre, yani yaklaşık 10 bardak su içmeye gayret edelim.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler