ramazanda reflüden korunmak için, Ramazan ayı boyunca eğer inancınız gereği oruç tutuyorsanız bunun birçok zorluğuyla karşılaşacaksınız. Bu zorluklardan bir tanesi sağlık konusunda olacaktır. Yemek düzeniniz tamamıyla değiştiği ve inanılmaz zor bir hal aldığı için bünyenizde erken yorulmalar, tansiyon düşmeleri ve baş dönmeleri görmeniz normal. Eğer bir de reflünüz varsa iş içinden çıkılmaz bir hal alacaktır maalesef. Ancak alabileceğiniz önlemlerle birlikte reflünün önüne geçmek de mümkün. Biz de bu yazımızda sizlere ramazan süresince reflüden nasıl korunabileceğinizi detaylı bir şekilde aktardık.

1-Midenizi tıka basa doldurmayın: Midenizi tıka basa doldurmayın. Çünkü, reflü hastalarında mide boşalma zamanı gecikiyor. Bu nedenle aşırı yemek sonrasında; hazımsızlık, karın şişliği ve gaz şikayetleri gibi yakınmalar olabiliyor. İftarı çorba ile açtıktan sonra yemeğinizi zamana yayarak, yavaş yavaş yemeye özen gösterin. Hafif tatlınızı veya meyvenizi iftar yemeğinden 1.5 – 2 saat sonra tüketin. Yemeğinizi yatağa girmeden en az sonra 2-3 saat önce bitirmeye dikkat edin.

2-Sahurda ağır besinlerden kaçının:
Sahurda aşırı yağlı, kızartmalar, acı, ekşi gibi ağır besinlerden uzak durun. Çünkü bu besinler reflü belirtilerini arttırıyor, rahatsızlık oluşturuyor. Bunun yerine yağsız peynir, domates, salatalık, yumurta, zeytin ve kepekli ekmek gibi hafif besinlerden oluşan bir kahvaltı yapın. Sahurda da yemeğinizi zamana yayarak ve yavaş yavaş yemeye dikkat edin. Uzun süre tok tuttukları için proteinden zengin besinler tercih edilebilirsiniz.

3-Yeşil sebze, et, baklagiller gibi protein ağırlıklı gıdalara yönelin:
Baklava ve benzeri hamurlu tatlılardan uzak durun, çünkü çabuk acıkmaya yol açarlar. Kilo ve diyabet hastalığı probleminiz varsa karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durun. Bunun yerine yeşil sebze ve protein ağırlıklı gıdalar tercih edin.

4-Gazlı içecekler tüketmeyin:
Gazlı içecekler reflüyü tetiklediği için bu tür içeceklerden kaçının. Bunun yerine su (ılık),yağsız ayran, doğal üzüm suyu ve komposto gibi içecekleri tüketin.

5-Bu besinlerden uzak durun:
İftar yemeğinde reflü hastalığını tetikleyen çikolata, turşu, acı biber, pul biber, çiğ soğan ve sarımsak gibi besinlerden uzak durmanız çok önemli. Bunların yanı sıra yine reflü yakınmalarını artıran sirke, kola ve gazoz gibi içeceklerden de kaçının.

6-Kızartmaları ‘yasaklar’ listesine alın:
Yağlı besinler mide asidinin yukarıya kaçıp yemek borusunda harabiyet oluşturmasına yol açabiliyor. Bu yüzden iftar yemeğinde yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durmanızda fayda var.

7-İlaçlarınızı ihmal etmeyin:
İlaç tedavisi görüyorsanız, Ramazan ayında da tedavinizi aksatmamaya dikkat edin. İlacınızı doktorunuzun önerisi doğrultusunda iftarda ya da sahurda almayı asla ihmal etmeyin.

8-Sahurdan sonra hemen yatmak yerine 15 dakika kadar bekleyin:
Sahur yemeğinden sonra hemen yatağa girmeyin. Reflü sıklığınıza göre bir süre bekleyin. Başucunuz yaklaşık 15-20 cm yüksek olacak şekilde yatmanız uygun olacaktır. Böylece yerçekimi etkisi ile mide içeriğinin yemek borusuna kaçması engellenmiş olursunuz.

9-Yastığınızı 20 santim yükseltin:
Yatarken başınız ile vücudunuzun üst kısmının yüksekte olmasını sağlayın. Yastığınızın başucunu 20 santim kadar yükseltirseniz, mide içeriğinin yemek borusu ve yutak bölgesine doğru kaçışını önleyebilirsiniz.

10-Pantolonunuz bol olsun:
Dar pantolon ve korse mide asidinin yemek borusuna ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle bol pantolonları tercih edin. Karın basıncının artmasına ve reflü şikayetlerinin ortaya çıkmasına yol açtığı için sıkı kemer kullanmayın.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler