Doç. Dr. Kürşat Yelken, Ramazan’da sağlıklı ses telleri için tavsiyeler verdi.

Ramazan’ın bu sene yılın en sıcak dönemine denk gelmesiyle, suyla gücünü koruyan ses tellerimizi büyük güç gösterisi yamak zorunda kalıyor.

Anatomica Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Yelken, bu sorunları nasıl en aza indirebileceğimizi açıkladı.

Ramazan ayında oruç tutmakla birlikte gelen susuzluk sorunu ses tellerimizin kurumasına ve aşınmasına yol açıyor. Oysa ki ses tellerimizin bir zarar görmemesi için nemli kalması lazım. Yelken, sözlerine şöyle devam etti :

”Uzun dönem aç ve susuz kalan insanlarda ses tonu kalınlaşır ve ses kalitesinde bozulma görülür. Bu durum özellikle şarkıcı, öğretmen, avukat, pazarlamacı gibi sesini yoğun kullananlarda önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bunu önlemek için iftardan sonra yeterince su içilmelidir. Su içilmesi ile akışkanlık artırılarak ses tellerinin kuruması engellenir. İdrarla su atılmasına yol açan çay, kahve gibi içecekler az tüketilmelidir. Oruç tutarken sesin etkili bir şekilde korunabilmesi için ise elden geldiğince az konuşmaya çalışılmalı, gereğinden yüksek tonlarda ve şiddette ses çıkartmaktan kaçınılmalıdır. Bulunulan ortamı nemlendirmek, nemli ortamda ses telleri daha az aşınacağı için alınabilecek koruyucu bir önlemdir.”


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler