egzersizin yararları, Egzersiz ve spor yapmanın hayatımızdaki, sağlığımız için önemini daha önceki yazılarımızda defalarca kez sizlere aktardık. Televizyonda dinlediğiniz ya da gazetede okuduğunuz doktorlar da sürekli olarak bu doğruluğu tekrarlamakta. Artık kış aylarından çıktık ve büyük ihtimalle sizler de pek hareketli bir kış geçirmediniz; bu nedenden dolayı vücudumuz hamlanmış olmalı. Bunu aşmanın ek yolu da düzenli egzersize başlamak. Tabi ki tek yararı vücuttaki hamlığı atmak olmayacak. Biz de bu yazımızda sizlere egzersizin faydalarını detaylı bir şekilde aktardık.

1. Kasları geliştirerek, fit olmayı sağlar. Fit olmak sadece estetik olarak iyi görünmek değil; her türlü aktiviteyi kolayca yapabilmek için sağlıklı görünmektir. Yani, kalp ve damar yönünden dayanıklı olmak, güçlü kaslar ve esnek eklemlere sahip olmak, yağ-kas ölçüm oranlarının normal olmasıdır.
2. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağladığı gibi; kemik erimesini de önler.
3. Kalbin güçlenmesini sağlar. Kan akımını artırarak, kalp-damar ve beyin damarları ile ilgili hastalıkları önler, risk oranını azaltır.
4. Akciğer fonksiyonlarını, yani solunumsal kapasiteyi artırarak, hücre seviyesinde besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde anahtar rol oynar.
5. Beynin iyi oksijenlenmesini sağlayarak, en üst seviyede aktivite göstermesine yardımcı olur. Beynin kimyasının bozulmasının önüne geçerek, unutkanlık, dalgınlık, dikkat bozukluğu, zihin karışıklığı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.
6. Metabolik olayları hızlandırarak, yaşlanma sürecini geciktirir, genç hissetme ve görünüm sağlar.
7. Mide bağırsak hareketlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır.8. Hormonal dengeyi sağlar, şişmanlık riskini ortadan kaldırır.
9. İnsülin direnç gelişimini, dolayısıyla şeker hastalığını önler.
10. Trigliserid ve kolesterolün yükselmesine engel olur, HDL kolesterol/LDL kolesterol (iyi ve kötü huylu kolesterol oranı) dengesini sağlar.
11. Terlemeyi sağlayarak, toksinlerden, zararlı maddelerden arındırır.
12. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı direnç ve savunmayı artırır.
13. Kanser hücreleri oluşmasını engeller; kanser riskini yaklaşık % 50 oranında azaltır.
14. Güzel ve kaliteli bir uyku sağlayarak vücudun dinlenmesine yardımcı olur.
15. Depresyon ve gerginliği azaltır, özgüven ve iyimserliği artırır.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler