sürekli yorgunluk neden olur, İnsanın kendini yorgun hissetmesi tabi ki çalışma sürecinden sonra normaldir. Ancak iş sonrası değil de sabah kalktığınızda bile, kendinizi her zaman yorgun hissediyorsanız burada bir sorun ortaya çıkıyor. İnsanın kendini sürekli yorgun hissetmesinin nedeni fiziksel olarak yaptığı işlerle alakalı değildir. Daha çok beslenme programınızın sağlıklı olmadığını ortaya koyar. Su, yorgunluk konusundaki en önemli şeydir; ortalama bir insanın günde en az 8 bardak su içmesi öneriliyor uzmanlar tarafından. B12 vitaminini de sürekli olarak almalısınız.

Konuları aşırı stres yapmayı hayatı heyecanlı ve zevkli yaşamaya bakın. Bunun yanı sıra gizli bir kalp rahatsızlığınızın olabileceğini de unutmayın. Her altı ayda bir genel bir sağlık kontrolü yaptırmanızı öneriyoruz. Biz de bu yazımızda sizler için sürekli yorgunluk neden olur sorusunun cevabını veriyoruz.


Susuz kalmış olabilirsiniz

The Journal of Nutrition’da yapılan araştırmalar göstermektedir ki; insanlar gün içerisinde değişen ruhsal yapılarından dolayı vücutlarının değişen su ihtiyacına ayak uydurmakta zorlanabilirler. Araştırmacılar beyninizin hipotalamus kısmında buunan nöronların değişen şartlardan dolayı vücudunuza su ihtiyacınız konusunda yanlış bilgilendirmede bulunabileceğini belirtiyor. Bu durumu kontrol altına alabilmenin en iyi yolu günlük tükettiğiniz su miktarını gözlemlemenizdir. Günde 8 bardaktan daha az su içiyorsanız vücudunuzda susuzluktan kaynaklı bir yorgunluğun oluşma ihtimali oldukça güçlü.


B12 Vitamin yetersizliği

Vücudunuz alyuvarları yapabilmek ve kan akışının sağlıklı sürdürülebilmesini sağlamak için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. Kanınızdaki oksijen miktarında meydana gelen değişimler gözlerinizin kapanmasına ve uyuşuklaşmanıza neden olur.

Sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamininin tüketilmesi dinç kalmamız için hayati bir öneme sahip. Bu nedenle vejeteryanların ve yeterince et ürünü tüketmeyenlerin B12 eksikliğinden kaynaklı yorgunluk yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Eğer bacaklarınızı yorgun, titrek, güçsüz hissediyorsanız B12 bu durum B12 eksikliği yaşadığınız anlamına gelebilir. Eğer ihtiyacınız olan B12 vitaminini hayvansal gıdalar aracılığı ile gideremiyorsanız doktor gözetiminde takviye almanız iyi olacaktır.

Aşırı stres

Kötü zamanlar vücudunuzu yorabilir. Normalde stres hormonunuz sabah uyandığınızda yüksek akşamları ise düşük bir seviyededir. Ancak sürekli olumsuz düşüncelere kapılarak yada kendinizi baskı altında hissederek kronik stres yaşarsanız bu durum vücudunuzun dengesini bozacaktır. Akşamları da hormonlarınız dengesiz ve kontolsüz salgılanır ve bu durum huzursuz gece uykusuna neden olur. Verimsiz bir gece uykusu da tüm gününüzün yorgun ve bitkin geçmesine sebep olacaktır. Bu konunun çözümünü ilaçlarda aramamalısınız. Stresinizi kontrol altında tutabilmek bu dünyanın en zor işlerinden biridir. Ama bu durumu meditasyon, yoga, spor gibi doğal yollarla yenmelisiniz. Stresi kontrol altında tutmak için alacağınız ilaçlar vücudunuza zarar verebilir. Bu konuda ilaçlar kesinlikle son çare olmalı.

Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir

Heart & Lung’da yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren insanların yarısı kalp krizi geçirmeden bir kaç hafta önce kendilerini aşırı yorgun hissediyormuş. Kalp ve damar rahatsızlıklarından kaçınmanın en iyi yolu yediğiniz besinlere dikkat etmek ve düzenli spor yapmaktır. Eğer bir kalp rahatsızlığı şüpheniz varsa, garip semptomlar hissediyorsanız örneğin göğüs ağrısı yada konsantrasyon güçlüğü gbi bir doktora gitmeniz yararınıza olacaktır.

Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir

Heart & Lung’da yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren insanların yarısı kalp krizi geçirmeden bir kaç hafta önce kendilerini aşırı yorgun hissediyormuş. Kalp ve damar rahatsızlıklarından kaçınmanın en iyi yolu yediğiniz besinlere dikkat etmek ve düzenli spor yapmaktır. Eğer bir kalp rahatsızlığı şüpheniz varsa, garip semptomlar hissediyorsanız örneğin göğüs ağrısı yada konsantrasyon güçlüğü gbi bir doktora gitmeniz yararınıza olacaktır.

Vücudunuzda demir seviyesi çok düşük yada çok yüksek olabilir

Düşük demir seviyesi alyuvarlarınızın verimsiz olmasına ve ihtiyacınız olan oksijenin vücudunuzda verimli kullanılamamasına neden olur. Demir seviyesinin çok yüksek olması da vücudunuzda olumsuz etki yapacaktır. Demir eksikliği genelde vejeteryanlarda, stres sorunu yaşayan kişilerde, tiroid problemi yaşayan kişilerde görülür. Fazla demir seviyesi de bulunduğunuz ortam sıcak olsa bile soğuk hissetmenize yada ayağa kalkınca başınızın dönmesine neden olabilir. Dengeyi kurmak çok önemlidir bu nedenle demir eksikliğiniz olduğu hissine kapılıp kendi başınıza takviye ilaçlara yönelmemelisiniz. En iyisi demir seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmek ve ona göre uzman tavsiyesiyle hareket etmek.

Yetersiz spor

İş yerinde yada günlük hayatta sürekli olarak strese maruz kaldıktan sonra vücudunuzu bir şekilde dengelemeniz gerekir. Bu dengeyi işten çıktıktan sonra tüm zamanınızı televizyonun yada bilgisayarın başında oturarak yapmanız imkansız. Bu şekilde bir yaşam sizi daha zora sokacak ve gece uykunuzda bozukluklar meydana getirecektir. Bu durumdan kurtulmak için hareket etmelisiniz. 75-150 dakika arası düzenli bir egzersiz programınız olmalı ve bu programa sadık kalmalısınız. Düzenli yapılan spor rahat bir gece uykusu ve daha az stresli yaşam demektir.

Fazla spor

Eğer iyi bir şeyi çok fazla yaparsanız kötü bir şeye dönüşür. Eğer profesyonel bir amerikan futbolcusu gibi hergün düzenli ve ağır bir antrenman yapıyorsanız bu da vücudunuzun dengesini bozacaktır. Spor ve dinlenme arasındaki dengeyi çok iyi ayarlamalısınız. Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız ve gün içerisinde yorgun düşüyorsanız dinlenmenize yeterli zamanı ayırmıyorsunuz demektir. Normalde yaptığınız sporu %25′e düşürün ve düzenli olarak %25, %25 arttırın taa ki dengeyi yakalayana dek.


admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir