Kansızlık insan metabolizmasını olumsuz yönde etkileyen bir eksikliktir. Vücudumuzun işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için ve daha sağlıklı çalışabilmesi için yeteri kadar kana sahip olması gerekir. Belirlenmiş olan değerlerin altında vücut sağlıklı bir şekilde çalışamaz ve hastalıklara olan bağışıklık azalır.

Kansız insanlarda görülen belirtilere gelince. Normal insanlara göre yüz daha soluk görünmekte rahat bir şekilde soluk alınamamaktadır. Kansızlığın tam teşhisini koyabilmek için laboratuvarlarda kan tahlili yaptırılmalı ve kandaki değerler ölçülmelidir.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kansızlığın yani aneminin en büyük sebebi alyuvarların azalmasıdır. Bunun yanında demir, protein yada alınması gereken vitaminlerin ekik alınması da kansızlığa sebep olabilir. Aynı zamanda ağır yaralanmalardan sonra yada bayanlarda sık görülen adet kanamaları yine kansızlığa sebep olabilmektedir.

Kansızlığı Önlemek İçin Neler Yenmelidir?

Anemi yani kansızlığı önlemek için günlük yemenizin önerildiği yiyecekler; kırmızı yada beyaz et, süt, peynir, yeşil sebzelerle yapılmış yemekler, muz, kuru yada yaş üzüm, pekmez, havuç, kereviz, turp, domates, deniz ürünleri vs…

Kansızlıktan Kurtulma Yöntemleri

1.) Kansızlığı önlemek için en çok kullanılan yöntem halk arasında pekmez yemektir. Pekmez kansızlığın önüne geçebilmektedir bunun sebebi içinde bulunan protein vitamin ve karbonhidrat deposudur. Her gün yarım çay bardağı pekmez kansızlığın önüne kısa bir sürede geçmenizi sağlayabilir.

2.) Günlük ısırgan otu yenebilir yada ısırgan çayı içilebilir.

3.) Günde 3 tatlı kaşığı bal yenebilir.

4.) Çekirdekli kara üzüm yada çekirdeksiz kuru üzüm günlük olarak alınabilir.

 

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler