Böbrek taşı düşürmek oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Böbrekte dayanılamayacak ağrılara sebep olabilir. Bu yüzden erken tanı oldukça önemlidir. 

Böbrek taşınızın olup olmadığının teşhisini koyabilmek zordur. Bel kısmında karına doğru hafif hafif ağrılarla başlar ve bu ağrılar zamanla artabilir. nemli başlangıç zamanın da teşhis koymak ve gerekli olan önlemleri alabilmektir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı zamanla oluşmaktadır. İlk başlarda küçük belirtilerle başlayabilir. Böbrekteki taşın boyutu arttığında ise belirtiler baş göstermeye başlar ve acı çekebileceğiniz ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Bu ağrılardan önce böbrek taşınızın olup olmadığını röntgen tedavisi ile de öğrenebilirsiniz. Taşların boyutu arttığında eğer farkedilmez ise böbreğinize kalıcı zararlar verebilir.

Sırt ağrısı yada bel ağrısı çektiğiniz zamanlarda mutlaka vardır. Bunların sebebi böbrek taşınız olabilir. Aynı zamanda idrar yollarında oluşan enfeksiyonların sayısı artabilir. Bu tarz belirtileri olsa da en önemli belirtisi şiddetli bir şekilde görülen ağrılardır. Bu ağrılara renal kolik denir.

Ağrılar genelde mide yakınlarında, belde ve böbrek kısmınız da yani vücudun her iki tarafında görülebilir. Erkeklerde ağrı testislere kadar uzanabilmektedir. Sabah kalktığınızda veya normal hayatınızda her an ağrı gelebilir ve zamanla ağrılar şiddetlenebilir. Bu durumlarda hasta çok rahatsız olur. Oturuş ve kalkışlarda zorluk çekebilir. Aynı zamanda yürümekte de zorlanabilir. Taşlar böbreği oldukça zorlamaktadır.

Böbrek taşının bir diğer önemli belirtisi ise idrara kan hücrelerinin karışmasıdır. Tuvalete çıkıldığı zaman bazı durumlarda çıplak gözle görülebilir. Çıplak gözle görülemediği anlarda böbrek taşınızın olup olmadığını laboratuvarlarda yapılan testlerle de öğrenebilirsiniz.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler