evde nişan töreni nasıl yapılır, Nişan, evlilikten önceki en önemli adımdır. Birbirinize olan sözlerinizi aile büyüklerinizin de huzurunda yaptığınız takdirde her şey daha ciddi bir hal almış demektir. Nişan için genelde salonlar tercih edilse de evde de yapılabilir tabi ki; hatta daha samimi ve eğlenceli olacağını söyleyebiliriz. Evde yapılan nişan törenlerine genelde az kişiler, ailenin en önemli kişileri katılır ve basit bir şekilde iki kişi birbirine evlenmek üzerine bağlanır. Ancak evde nişan töreni yapmanın biraz farklı olduğunu söylemeliyiz. Bu yazımızda sizlere evde nişan töreni nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. İlk olarak evi nasıl dekore etmemiz gerektiğine bakalım.

Evde nişan töreni düzenlenecekse göz önünde bulundurulması gereken ilk düzenlemeler: oturma düzeni, yemek düzeni, yüzük takılması ve pasta kesilmesiyle ilgili düzenlemeler olacaktır. Kişilerin birbirilerinin yüzünü görecek biçimde salonda oturtulması en idealidir. Bunun için koltuklarınızın yeriyle oynamanız ve tanıdıklardan sandalye takviyesi yapmanız gerekebilir. Hiç kimse evini döşerken ‘Ya bir gün 30 kişi birden gelirse!’ diye düşünmez. Biraz mobilya desteğine ihtiyacınız olması normal. Rahat koltuklara misafirleri oturtun ve kız tarafı emanet mobilyaları kullansın.

Yemek için herkesi yerinden kaldırıp masa başına oturtmak yerine, yemek masanızın üzerini donatıp açık büfe usulü herkesin kendi tabağını hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Tabaklara alınması kolay, oturduğu yerde kişilerin kolayca yiyebileceği türde, salata, zeytinyağlı, börek, kuru köfte benzeri yemeklerden oluşan bir menü hazırlayın. Yemekler evde yapılabileceği gibi bir ‘catering’ yani hazır yemek firmasıyla da anlaşılabilir. İstediğiniz çeşitleri sizin istediğiniz saatte teslim ederler. Yeterince zigon sehpanız olduğundan emin olun. Gerekirse komşularınızdan takviye isteyin. Elbette ailenin yaşlı üyelerine ve küçük çocuklara servisi yakınları yapabilirler.

Evinizin aydınlık olmasının tam vakti. Eğer ışıklandırmanız yeterli değilse ve loş bir ortam varsa yine tanıdıklardan lambader lamba takviyesi alabilirsiniz. Evde bozuk ampul, çalışmayan priz gibi sizi son anda zor durumda bırakacak teknik aksaklıklar olmamasına özen gösterin. Tuvalet, banyo ve mutfaktaki ışıklandırmanın ve elektrik aksamının gerektiği gibi çalıştığına emin olun.

Banyo ve mutfakta yine elektrikte olduğu gibi lavaboda, su tesisatında, sifon, musluk veya çöp öğütücünüzle sorun yaşanmayacağından emin olun. Eğer ara sıra takılan, sorun çıkaran kısımlar varsa hemen bir usta çağırmanın vaktidir.

Sade bir tören olacağına ve kimsenin salonun ortasında dans etmeyeceğine ne kadar emin olsanız da, siz yine de bir müzik çaları salonun köşesinde bir prize bağlı tutun. Slow danstan, eğlenceli havalara bir şarkı listesi oluşturun. Bu bir nişan partisi ve misafirler yeni nişanlı çiftin dans etmesi için ısrarcı olabilirler. Böyle bir günde kimseyi kırmak olmaz.

Dekorasyon kısmına gelince. Salonunuz, evin girişi ve banyonuz miasfirlerin en çok kullanacağı ve nişan gününe özel olarak dekore etmek için üzerinde duracağınız bölümler olacaktır. Evinizin renklerine uygun olarak çiçeklerden, parlak örtülerden ve kapı süslerinden yararlanabilirsiniz. Evi mutlaka karnaval yerine çevirmeniz gerekmiyor. Simli mumlar, aşk temalı duvar süsleri, melek figürleri, kalp figürü ve değişik bir masa örtüsü, peçete, yastık, biblo gibi dekoratif ürünlerden yararlanarak evi süsleyebilirsiniz. Etrafa birbiriyle uyumlu bir iki ayrıntı eklemeniz bile yeterli olabilir.

Böyle parlak ve kalpli ürünleri nereden alırım diyorsanız, artık ev aksesuarı satan çoğu mağazada var. Bunun dışında İstanbul’da Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı, Eminönü benzeri büyük çarşılarda özellikle süs satan mağazalara bakabilirsiniz. Yılbaşı süsleri arasında bile size malzeme çıkabilir.

Bir çiçekçiden salonun farklı köşelerine koymak için irili ufaklı aranjmanlar yapmasını isteyebilirsiniz. Salonunuzun renklerine uyumlu çiçekler seçmeniz görüntüyü çok daha şıklaştıracaktır. Kalabalık ortamlarda mum biraz riskli olsa da, bu aranjmanlara mum da eklenebilir.

Yüzüklerin koyulacağı gümüş bir tepsi ve şık bir makas hazırlamayı ihmal etmeyin. Pasta kesilmeden önce yemek masasını boşaltıp yerine tatlıları koyun. Minik kurabiyeler, ufak pastalar, şerbetli tatlılar ve çikolatalar ayrı ayrı tabaklarda masaya koyulabilir. Yemek masasına davetlilerin yüzü dönük olursa daha iyi olur. Aksi halde pasta kesimi için yemek masasını kullanmak pek uygun olmaz.

Evde uygun bir oda varsa, çocuklar için hazırlayın. Buraya çeşitli oyuncaklar koyabilir onların hem sıkılmadan hem de büyükleri tahatsız etmeden oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu odada çocuklar için tehlikeli olabilecek sivri köşe, kesici ya da minik parçalar, elektrikli alet benzeri konularda tedbir alın.

Bu güzel günde yolunda gitmeyen hiçbir şeyi fazla büyütmeyin. Kimse ne ayakta ne de aç kalacak değil. Hiçbir şey evinize, güler yüzlü ev sahiplerinden daha fazla şıklık katamaz.

Şimdi ise sıra organizasyonun nasıl yapılması gerektiğine geliyor. Buraya da fazlasıyla dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

Mönü oluşturma
Evde nişan töreninde en doğru mönü, açık büfe ikramlıklarla oluşturulabilir. Özenli kanepeler, soğuk mezeler, kolay yenebilen zeytinyağlılar, börekler, tatlılar ve elbette nişan pastası mükemmel bir mönü için olmazsa olmazlar.
Evde nişan töreni mönüsünde asla olmaması gerekenler ise sulu yemekler; sadece masada yenmek için uygun olan sulu yemekleri, mönünüzün dışında tutun. Çeşidi de çok fazla abartmayın; 8-10 çeşit yeterli olacaktır. Bunun için arkadaşlarınızdan veya bir catering şirketinden de yardım alabilirsiniz. Böylece çok fazla zorlanmaz, diğer işleriniz için zaman ayrımış olursunuz. Masayı başta da belirttiğimiz gibi açık büfe olarak hazırlayın. Masanın hemen başına tabak, çatal, kaşık, bardak ve peçeteleri yerleştirin. Sonra da ikramlıklarınızı yerleştirin.


Nişan töreninizde bu örnek mönüyü yapabilirsiniz 

•    Domates ve salatalık dolması
•    Süzme yoğurtlu kanepe
•    Rokforlu top
•    Zeytinyağlı sarma
•    Mercimek köftesi
•    Çerkez tavuğu
•    Kıymalı rulo açma börek
•    Çecil peynirli su böreği
•    Brownili cheesecake
•    Nişan pastası

Konuk belirleme
Çağıracağınız konuk sayısını belirlemede, evinizin büyüklüğü çok önemli. Orta büyüklükte bir eve sahipseniz sadece iki tarafın aile büyüklerini ve çok yakın arkadaşlarınızı çağırın; 20 kişiyi aşmamaya özen gösterin. “Ayıp olur” düşüncesiyle daha uzak akrabaları çağırmak, gecenizin bir kaosa dönüşmesine neden olabilir. Olanaklarınız elveriyor ve daha kalabalık bir tören olsun istiyorsanız o zaman dışarıda bir mekan kiralayabilirsiniz.

Bunlara dikkat! 
•    Evde yapılacak nişan için gösterişli kıyafetleri tercih etmeyin. Nişanlanacak genç kız, o gün için sade bir elbise seçmeli. Beyaz ve ekru gibi düğün çağrışımlı renkler kullanmamalı. Çok fazla topuklu olmayan bir ayakkabı da daha doğru bir seçenek. Makyajı hafif, saçları doğal olmalı. Anne de tıpkı nişanlanacak kızı gibi sade bir kıyafet ve makyaj tercih etmeli. Koyu renk bir elbise veya mevsime göre döpiyes iyi bir tercih olabilir. Kızkardeşler asla nişan kızından rol çalmamalı, abartısız seçimler yapmalılar. Erkek kardeş ve baba da günlük spor-şık bir kombin seçmeli.
•    Nişan töreninden 2-3 gün önce büyük temizlik yapın, kesinlikle bir gün öncesine bırakmayın.
•    Mönüyü son ana bırakmayın, dikkatlice planlayın ve kolay servis edilecek, açık büfe yiyecekler tercih edin.
•    Ayakkabılarla eve girilmesinden hoşlanmıyor olabilirsiniz ama bir gün için bu durumu görmezden gelin, paspası koyu renk nemli bir bezle kaplamanız işinizi kolaylaştıracaktır.
•    Kırmızı bir kurdelayla bağlanmış yüzükleri ve makası tepsi içinde getirmek için ailenin küçük kızını görevlendirin.
•    Konuklar gelmeden en geç bir saat önce açık büfede her şeyin hazır olmasına özen gösterin.
•    Kuzenler ve yakın arkadaşlar böyle günler içindir, onlardan servisi üstlenmelerini isteyebilirsiniz.
•    Salonu süslerken abartıya kaçmayın. Şık servis takımları, sandalyelere bağlanan organze tüller ve çiçekler yeterli olacaktır.
•    Törenin sonunda hem davetlilere teşekkür etmek için, hem de anı olarak kalması için küçük bir hediye verin. Nişanlanacak çiftin küçük bir çerçeve içindeki fotoğrafı iyi bir seçim olabilir.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler