Kilo vermek için yapılan birçok farklı yöntemler vardır. Alınan kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesi için gerçekleştirilen bu yöntemlere ise son zamanlarda moda olan aralıklı oruç eklendi. Oruç tutmanın dini ritüel olması dışında zayıflama aracı olarak kullanılması aralıklı orucun bilinen özelliğidir.

Aralıklı Oruç Şekilleri

16-8 diyeti olarak da bilinen aralıklı oruç, 16 saat oruç tutarak meydana geliyor. 16 saat boyunca hiçbir şey yemeden gerçekleşen aralıklı oruçta 8 saat süre içerisinde ancak yemek yenilebiliyor. Bir diğer bilinen aralıklı oruç çeşidi ise 5-2 diyeti olarak bilinir. Haftanın arka arkaya olmayan iki günü, günlük alınması gereken kalorinin sadece yüzde 25’i alınarak yapılan bu diyet yiyecek seçiminde dikkatli olunması gerekir.

Aralıklı Oruç Herkese Uygun Olmayabilir

Bazı sağlık sorunları olan insanların bu diyeti uygulaması uygun değildir. İleri düzeyde diyabet hastaları aç kalma durumunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. İştahsızlık ya da doymama sorunu yaşayan kronik hastalar aralıklı oruca gireceklerse de doktor kontrolünde girmesi gerekir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler