Dukan diyetinde yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidrat değerine önem verilmektedir. Uzun süreli yavaş yavaş kilo verdiren bir diyettir.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Aşamalar belli gıdaların tüketilmesi, belirli egzersizlerin yapılması, belli miktarda su tüketilmesi gibi sıralanabilir. İlk üç aşama istenilen kiloya gelindiğinde sonlandırılabilir.

AŞAMALAR

  • ATAK: Bu aşama hızlandırılmış proteinler tavuk, balık gibi yağsız etler, yumurta gibi protein değerleri yüksek besinlerden oluşan menüler içerir. Bunların yanında 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve günde en az 1,5 litre su tüketmek gerekmektedir. Günde 20 dakika yürüyüş yapılması şarttır. Bu aşama hedeflenen kiloyu göz önüne alarak 10 gün içinde sonlandırılır.
  • SEYİR: Bu aşama kişilerin kilolarının çoğunu vermiş oldukları aşamadır. Bu aşamada karbonhidrat içermeyen gıdalar tüketilir. Gıdalar dönüşümlü olarak tüketilir ve bir gün atak aşamasındaki gibi tamamen protein tüketilir. Ertesi gün protein ve sebze tüketimi olur. Su ve yulaf ezmesi atak aşamasındaki gibi aynı miktarda devam etmektedir. Yürüyüş biraz daha artarak günde 30 dakikaya çıkarılır. Bu aşama ortalama 3 gün sürer.
  • KALICI STABİLİZASYON: Son aşama diğer aşamalara göre daha rahat geçen bir aşamadır. Bu aşamada gerekenleri öğrenen ve kilo kaybından sonra rahatlayan kişiler kendi rutinlerini ya da düzenlerini oluştururlar. Bu aşama haftanın bir günü tamamen protein ağırlıklı besinleri geri kalan 6 gün ise istedikleri her şeyi yemelerine izin verir.

editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler