Sezaryen doğum önceki yıllarda mecbur kalındığı zaman tercih edilen bir doğum biçimiydi. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle doğumun nasıl yapılacağına artık kadınlar karar veriyor.

Sezaryen yapan kadınlar, ikinci doğumun normal olmasını tercih ediyorlar. Hiç kuşkusuz normal doğumda çabuk ayağa  kalkma ve daha az acı bu durumu tetikliyor. Ancak kadınların kafası sezaryan doğumdan sonra normal doğum yapılıp yapılmayacağı konusunda epey karışık.

Uzmanlar sezaryen sonrasındaki en büyük riskin, sezaryene bağlı rüptür’ün kesildikten sonra yırtılması konusunda birleşiyor. En kötü durumu ise rahimdeki yırtık olarak belirliyorlar. Böyle bir kamada bebek ve anne hayati risk taşır hale gelebiliyor. Bu durumda acil ameliyat gerekli. Ve durum ciddileşirse rahmin alınma ihtimali de var.

Doğumun son zamanlarını kolaylaştırmak için vakum ve forseps operasyonu yapılıyor. Ancak uzmanlar işi kolaylaştırmaya yardım eden bu operasyonların da risk taşıdığını söylüyor.

Türkiye’de doğum uzmanları sezaryen sonrasında normal doğumu önermiyor. Sebebini de yukarıda bahsettiğimiz rahimle ilgili problem konusunda yetersiz kalınabileceği şeklinde açıklıyorlar.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler