20 Mart günü Central Hospital’da ilk bebeğini kucağına alan Sevda Karakaya, gebelik sürecinin risk taşımasına rağmen Central Hospital doktorlarının ve ebelerinin bilgisi ve güveniyle bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiğini söyledi.

Gebeliğinin 27. haftasında gebeliğe bağlı şeker hastalığının ortaya çıktığını söyleyen Sevda Karakaya, normal doğum konusundaki ısrarını gebeliği boyunca sürdürdü. Karakaya, “Beni takip eden doktoruma sürekli olarak “normal doğum” istediğimi söylüyordum. Bir yandan insülin tedavisine başlamıştık, bir yandan da gebelik egzersizlerini yaparak normal doğum için bedenimi hazırlamaya devam ediyordum. Riskli gebelik durumu beni normal doğum düşüncesinden hiç vazgeçirmedi.” şeklinde konuştu.

Doğumundan bir hafta önce doktorunun kendisine normal doğum için bir problemi olmadığını ifade eden Sevda Karakaya, doğum sürecini şöyle anlattı: “Doğumdan 1 hafta önce doktorum bana, herşeyin yolunda gittiğini, normal doğum için şartların uygun olduğunu söyledi. Bebeğimin kilosu artmazsa eğer (4 kilonun üstüne çıkmazsa), normal doğum yapabilecektim. Gece 3 civarında sancılanıp Central Hospital’e geldiğimde doğumun başladığı tespit edildi. Allah’tan bebeğim de aşırı büyümemişti ve normal doğum yapabilecektim. Sancılarım artmaya başlayınca bir annelik iç güdüsü ile acaba sezaryen mi olsa diye düşündüm ancak o anda yanımda olan Emre Ebe Hanım bana büyük bir cesaret vererek normal doğum kararımı sürdürmemi sağladı. 3 saat içerisinde bebeğim kollarımdaydı ve sağlıklıydı. Doğumdan hemen sonra da sünnetini yaptırdık ve aynı gün içinde evimize gidiyoruz.”

Gebe Eğitim Programı’nda anneliğe dair herşey var

 

Central Hospital’da her ay düzenlenen Gebe Eğitim Programı’nın kendisine çok faydalı olduğunu söyleyen Sevda Karakaya, özellikle Kegel egzersizleriyle normal doğumu kolaylaştırdığını söyledi. Doktoruna gebeliğinin her aşamasında güvendiğini sözlerine ekleyen Karakaya, anne adaylarına şöyle seslendi: “Riskli gebeliğe rağmen normal doğum gerçekleştiren bir anne olarak tüm anne adaylarına şunu iletmek isterim : Kesinlikle normal doğum yapmaktan korkmayın, endişeler yaşamanız çok normal ama sağlık ekibinize güvenin.”

Central Hospital, normal doğumu destekleyen projeleriyle adını sıkça duyduğumuz bir hastane. Her ay düzenlenen Gebe Eğitim Programı’yla annelere doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında detaylı bilgilerin ele alındığı program, annelerin kafalarındaki sorulara cevap bulmaları için uygun bir olanak sağlıyor.

Central Hospital Yenidoğan Ev Ziyaretleri ve Gebe Eğitim Program Koordinatörü Medine Budak, toplumda son yıllarda sıkça artan sezaryen doğumların aksine normal doğumların daha sağlıklı olduğunu, anne adaylarının bu konudaki tereddütlerini gidermek için Central Hospital olarak her zaman hazır olduklarını söylüyor.

Her ayın son cuma günü düzenlenen Gebelik Eğitim Programları, anne sütünün öneminden emzirme yöntemlerine, bebek bakımı ve banyosundan normal doğum ve doğum sancısıyla başa çıkma yöntemlerine kadar annelerin merak ettiği tüm sorulara cevap veriyor.

 

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler