İrmik Helvanızın Son Hali

Türkiye’de en çok tüketilen tatlılardan bir tanesi irmik helvası. Düğün yemeklerinde, önemli günlerde, canımızın çektiği her anda evin hanımı kim ise yapar bu güzel tatlıyı bizler için. 

Malzemesinin bulunması ve yapılması zor olmayan irmik helvası yemek hiç zahmetli değildir çünkü yerken tadına doyamazsınız. Sıcağının, ılık halinin hatta dolaptan çıkmış soğuk irmik helvasının bile tadına doyum olmaz. Normalde bir yemeği sıcak yerken soğuk yiyemez yada soğuk yerken sıcak yiyemezsiniz. Ama irmik helvası her sıcaklıkta yenebilir. Üzerinden buharı çıkarken burnunuza gelen eşsiz kokusu, ağzınızda pütür pütür parçalanması, içerisine attığınız çam fıstığı içinin inanılmaz muhteşem tadı ancak karnınız tıka basa dolduktan sonra biter. Aslında tat aynı tattır ama artık yiyemez hale gelirsiniz.

Bu yüzden herhangi bir yerde yada evde irmik helvası yapıldığı zaman tencere tencere yapılır. Günlerce yenebilir o irmik helvası. Yeri kültürümüzde bir başkadır. Yapmayı da sevmeyi de dağıtmayı da severiz. İrmik helvasının o güzel yönlerini bu kadar anlattıktan sonra tarifini de vermek gerekir. Tarifi verdikten sonra irmik helvası yapmaya geçiyoruz sizde vereceğimiz güzel tariften sonra irmik helvasını tam tadında olacak şekilde yapabilirsiniz.

İŞTE İRMİK HELVASI TARİFİ

Malzemelerle başlayalım. İrmik helvası yapmadan önce almanız gereken malzemeler aşağıda sıralanmıştır.

** 1.5 su bardağı irmik
** 100 gram kadar tereyağ
** 1 su bardağı tam yağlı süt
** 1 bardak su
** 1 büyük su bardağı şeker
** İstediğiniz kadar çam fıstığı içi
** 1 paket vanilya

Şimdi irmik helvasını yapmaya başlayabiliriz. İrmikte sizi en çok zorlayacak olan şey başlangıcıdır. Çünkü 1 saat kadar bir emek vermeniz gerekir. Ne demek istediğimizi tarifimize başlayınca anlayacaksınız.

3 ADIMDA İRMİK HELVASI TARİFİ

-1,5 su bardağı irmiği, 100 gram tereyağı ve çam fıstığı içlerini bir tencereye koyun. En kısık ateşte yaklaşık 40-45 dakika kadar kavurun. Bu zamanı sizin kısık ateşiniz belirleyecektir. Bu yüzden kesinlikle karıştırmaktan vazgeçmeyin ve irmikle fıstıkların rengi dönesiye kadar devam edin.

-Farklı bir kapta  1 su bardağı şekeri,soğuk sütü, vanilyayı ve soğuk suyu karıştırın. Vanilya ve şeker eriyesiye kadar bu karışıma devam edin. Kavrulmakta olan irmiğin kavrulduğunu hissettiğinizde bu karışımı tencereye dökün. Bu karışım kaynayasıya kadar karıştırın. Çok cıvık gelebilir size görüntü ama kaynadıkça sular buharlaştıkça düzelecektir.

-Kaynamaya başlayan tencerenin kapağını kapatın ve suyuna çekesiye kadar bekleyin. Suyunu çektikten sonra tencereyi ocağın üstünden alın ve iki yemek kaşığı şekeri üstüne ekleyerek tekrar karıştırın.

Ve irmik helvanızın son hali aşağıdaki gibi olacaktır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

İrmik Helvanızın Son Hali

 

 


admin

2 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler