İkiz bebek adayı annelerin gebelikleri sırasında dikkat etmeleri gereken şeyler bulunmaktadır. Çünkü tek bir bebeğe hamile olmak yerine iki bebeğe hamile olmak metabolizmanızın daha farklı çalışmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden gebeliğin sizi ve bebeğinizi fazla etkilememesi için bazı uyarıları dinlemenizde fayda bulunmaktadır.

İki Gebelikte Anne Adaylar Fazla Etkilenmemek için Neler Yapmalıdırlar?

Öncelikle ikiz bebek sahibi olacak anne adaylarının daha fazla demire ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikler 20 Haftalık dönemden sonra anne kendine çok dikkat etmeli ve gerekli gereksiz sporlardan kaçınmalıdır. Aktivitelerden uzak durmanın en büyük sebebi ikiz bebek bekleyen anne adaylarında erken doğum olasılığının daha fazla olma sebebinden kaynaklanmaktadır. Özellikle ikiz bebek bekleyen annelerde 30 haftanın altında görülen doğumlarda malesef bebekler de kalıcı problemler görülmektedir. İlk 20 hafta geçtikten sonra romantizm ve yolculuktan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Erken Doğumun Getirebileceği Yan Etkiler

İkiz bebek sahibi olan annelerde görülen olası rahatsızlıklar arasında erken doğum, kansızlık, sezeryan ile bebek doğurma, plesanta yerleşiminde anormallikler, doğumda kanamanın olması, hamilelik esnasında diyabetin oluşması görülebilir.

İkiz Bebeğim Olacak Nasıl Önlemler Almam Gerekir Diyorsanız

Öncelikle normal gebelik yapacak bir anneye göre iki kat daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. İki haftada bir doktorunuza takibe ve muayeneye gitmeli son aylarda ise bu takip sayısı haftada bire indirilmelidir. Yukarıda belirtilen hastalıklardan herhangi bir tanesinin belirtisi fark edildiği zaman erkenden teşhis edilmeli ve tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Beslenmeniz içinde bir diyetisyen ile görüşmeniz sizin için oldukça önemli konularda bir tanesidir.

İkiz bebek bekleyen anne adayları şun kesinlikle unutmayınız. Sizin kendi ve bebeklerinizin sağlığı için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Normal bir anne adayının gösterdiği dikkatin iki katının sizde olması gerektiğini unutmayınız. Bu durumun sizi psikolojik olarak etkileyebilir ama bunun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler