70’li 80’li yıllarda doğanlar küçüklüklerinde aillerinde şu cümleyi mutlaka duymuştur.”Sana bir bıldırcın yumurtası alırım sabah bir güzel içersin hiçbirşeyin kalmaz. Öksürüğede iyi geliyormuş.” Evet küçükken anne yada babamızın söylediği bu sözler doğru. Doğru olması çok normal aslında. Onlarda büyüklerinden alınmış tecrübelerle sonraki nesillere aktarıyor bu bilgiyi.

Normal yumurtanın ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Şimdi normal yumurta ile bıldırcın yumurtasını kıyaslayalım ve nasıl bir şifaya sahip olduğunu hep beraber görelim. Bıldırcın yumurtası tauk yumurtasından kat daha fazla demire, 9 kat daha fazla proteine ve 5 kat daha fazla fosfora sahip.

Peki bıldırcın yumurtasının faydalı olduğu ana hastalıklar nelerdir nelerin önüne geçebilir?Hemen cevaplayalım. Bıldırcın yumurtası faydalı olan diğer besinler bal, süt ile karıştırıldığı taktirde astım, alerji, ve ökürüğe adeta bir ilaç oluyor.

Eğer protein eksikliğiniz varsa ne yapmalısınız?
Protein eksikliği fazla olan insanlar bıldırcın yumurtası alarak bu eksikliğin önüne geçebilirler. Çok büyük bir protein deposu olan bıldırcın yumurtası vücudun proteini en etkili şekilde almasını ve ondan fayalanmasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısını çiğ olarak alabilirsiniz.Ancak beyaz kısım vücuttaki bazı B vitaminleri ile etkileşime geçerek onların yok olmasına sebep olabilir. Bu yüzden pişirilmeden yenmemelidir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Normal tauk yumurtalarından çok daha fazla bıldırcın yumurtasında proteinler vardır. Proteinler içinde bulunan aminoasitler çocukların gelişimive herhangi bir hastalığa karşılık bağışıklığı oldukça fazl arttırır. Proteinin bir diğer özelliği beyin gelişimine katkısının olmasıdır. Bu yüzden fazla proteine sahip olan bıldırcın yumurtası küçük çocuklar için oldukça faydalıdır.

Bunların yanında bıldırcın yumurtası süt ve bal gibi ana besin kaynakları ile alındığında üst solunum yolu hastalıkları irip, bronşit, ve
astımın önüne geçebilir.

Bıldırcın Yumurtası Nası Yenmeli?
Bıldırcın yumurtasının en fazla yarar verdiği hali rafadan. Yani rafadan alınan bir bıldırcın yumurtası en etkili yeme şekli olacaktır.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler