Bebeğin ilk doğduğu zamanlarda göbek bağı bulunmaktadır. Bu bağın ne zaman ve nasıl kopacağı anne ve babalar için hep merak konusu olmuştur. Bu bağın bebeğin canını acıttığını düşünüp dokunamaya kıyamaz ebeveynler.

Bebeğnizin ilk günlerinde bebeğinizde farklı bir görüntüye sahip olan göbek bağı kesinlikle sizi endişelendirmesin. Çok doğal ve olması gereken zamanı gelince de düşecek olan her canlı da bulunan bir bağdır bu. Anne ve bebeğin artık ayrıldığını ve yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışan ufaklığın bu dünyaya merhaba deyişidir o bağ.

Şimdi biraz açalım göbek bağının ne işe yaradığını, ne zaman kopacağını, bebeğe zarar verip vermeyeceğini, düşme zamanının ne olduğunu ve bakımının nasıl yapılması gerektiğini.

Bebek anne karnında yaşamını sürdürebilmek için bir göbdek bağı ile ona bağlıdır. Bu bağ sayesinde büyüyebilmek için annesinden besinleri alır. Doğumdan sonra bebeğin bu bağa ihtiyacı olmaz çünkü anne sütü ile beslenecektir artık. Bu yüzden kordon 5 cm uzakdan kesilir. Bebekte kalan kısmın uzunluğu ise 2.5 cm’dir. Bu kısım uygun bakımlar yapıldığında bir haftada düşer. Bu zamn 15 güne kadar çıkabilir.

Geç yada erken düşen göbek bağının ne gibi zararları vardır. Geç düşen kordonun bebeğinizin sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Bu çok iyibir bakım yapmışsınız demektir tam aksine. Ama erken düşen göbek bağı bebeğinizin bu bağın olduğu kısımdan enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bu yüzden erken düşen göbdek bağlarında dikkat edilmesi gereken bakımlar yapılması gerekir.

Bebeğinizin anne karnındaki yaşamının son esintisi olan göbek bağını kuru tutmanız gerekmektedir. Bebebeğe bağlanan bezin göbek bağını kapatmaması ve hava almasını önlememesi gerekir.

Son olarak anneler göbek bağı bebeğinize çok acı vermez. İçinizi rahat tutunuz. Gerekli tedavileri yaptığınız taktirde zamanı geldiğinde
göbek bağı düşecektir.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexus



Facebook Paylaş

Etiketler