HIZLI ACIKMAK

Yemek yerken doyma hissine ulaşabilmek için bu eylemi yerine getiririz. Fakat bilinçsiz beslenme doyuma ulaşmak için gerçekleştirdiğimiz bu eylemi sağlamamızı güçleştirebilmektedir. Bazı yiyecekler çabuk doyum sağladığı gibi bazı besinler ise aksini sağlayabilmektedir.

Ekmek

Acıktıran besinler nelerdir diye sorduğunuzda ilk söylenebilecek olan besin ekmektir. Beyaz ekmek tokluk hissi aksine çabuk acıktırmayı beraberinde getirmektedir. Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği ya da buğday ekmeği daha uygun bir tercih olacaktır.

Patates

Patatesin içinde nişasta oranı yüksek olduğundan dolayı posası bulunmamaktadır. Püre ya da doğrama şeklinde tüketmek çabuk acıktırmasına rağmen ikiye bölüp fırına vermek doyum hissini sağlayacaktır. Bu sebeple acıktıran besinler nelerdir sorusuna verilebilecek ikinci cevap patatestir.

Diğer acıktıran besinler nelerdir?

Acıktıran besinlerden genel hatlarıyla bahsedecek olursak en iyi örneklerden biri kahvaltılı gevreklerdir. İçerisinde şeker olmasından mide kazınmasına neden olarak çabuk acıktırır. Pirinç pilavı ise nişasta oranı yüksek olduğundan kan şekerini bir anda yükseltir ve sonrasında düşürerek yeniden acıkmaya sebep olmaktadır. Ayrıca makarna, muz, incir, kavun, meyve suyu ve beyaz unla yapılan tatlılarda çabuk acıkmaya sebep olmaktadır.


editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler