Uyku Düzeninin Ne Kadar Önemli?

28 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 7.142 kez okundu.

Düzenli uyku hem sağlıklı yaşamak için hem de metabolizma işleyişiniz için çok önemlidir. Uyku düzeninin ne kadar önemli olduğu yapılan birçok araştırmada görülmektedir. Düzenli uykunun zihinde canlılık ve zindelik kazandırdığı görülür. Hangi işte çalışırsanız çalışın, herkesin bir uyku düzeni olmalı. Gece yerine gündüz olan uykular aynı canlılığı sağlayamaz. Geceleri uyumanın kemikleri geliştirdiği, beyin hücrelerini yenilediği bilinir. Uyku saatlerinin düzenli olmaması, uyunan saatlerin kayması insanın sistematik hareketlerini de etkiler. Gün içinde yorgunluk, halsizlik, stres, tepkisizlik görülür. Sabah uyandığımızda güneşe yüzümüzü gösterip, temiz havayı ciğerlerimize çekmek bizi güne iyi bir şekilde hazırlar.

Uyku Saatlerinin Düzeni: Erken yatıp erken kalkmak, yeni gün doğumunun verdiği enerjiyi almamızı sağlarken, akşam erken yatmakta beynimizi dinlendirip ertesi güne hazır hale getirir. Gün içinde uyumak oldukça zararlıdır. Güneşin verdiği D vitaminine vücudumuzun ihtiyacı vardır. Bu yüzden gün boyunca D vitamini almaya özen gösterin. Akşam saat 22.00 gibiyatmak uygundur. Yatmadan önce televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlere bakmak hem gözlerimiz için zararlı hem de beyin hücrelerimizi öldürmektedir.

Günde yaklaşık olarak 8 saat uyku yeterli gelecektir. Daha fazla uyumak size enerji değil daha çok halsizlik ve beraberinde uyku getirecektir. Çok uyuyan insanlar uykuya doymaz. Hiçbir zaman yeterli gelmez. Bu yüzden düzenli uyku saatlerine uymalısınız.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git