Sağlık kelimesi sadece vücudumuzdaki organlar için değil, aynaya baktığımızda yüzümüzde beliren gerginlik veya memnuniyet ifadesi için de kullanılmalıdır. Eğer kişi aynada kendine bakarken gözlerini hafif kaçırıyor veya çabucak aynada görüntüsünü kontrol edip işine dönüveriyorsa sağlıklı bir psikoloji ve istenen düzeyde özgüven için sağlıklı bir zayıflama yöntemine ihtiyacı var demektir.

Peki, şimdi ne yapacağız? Sağlıklı kilo vermek için öncelikle bir uzmanla görüşmeniz ve diyet yapmayla ilgili bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmeniz gereklidir. Bunu takiben bir diyetisyenle görüşmekte fayda vardır. Fakat elinize standart bir diyet listesi tutuşturup gönderen diyetisyenlerle karşılaşmak da mümkündür. Bunun size hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü öncelikle metabolizma hızınızın ölçülmesi gerekir. Metabolizma hızı tıpkı parmak izi gibi her insanda farklıdır. Standart bir metabolizma hızı yoktur.

Metabolizma hızınızı öğrendikten sonra beslenme alışkanlığımızı gözden geçirmeli ve bu alışkanlığın içinde beyaz şeker, beyaz çikolata, beyaz patates, beyaz un, beyaz şarap ve tuzun yerine baktıktan sonra bu gıdalarla arada bir görüşmek üzere vedalaşmalısınız. .Bu gıdalara alternatif olarak şeker ihtiyacı için doğal meyveleri kullanırken tuzu azaltmalı ve şarap içmek istiyorsanız da beyaz kuru üzüm şarabını tercih etmelisiniz. Sofranızda az miktarda olmak şartıyla beyaz patates yerine sarı patatesi ve beyaz ekmek yerine ise tam tahıllı, yulaflı, kepekli ekmeklere yer vermelisiniz. Kilo verme açısından beslenme şeklinizi değerlendirdikten sonra küçük hedeflerle işe başlamalı fakat bu küçük hedefleri bir hafta gibi dar bir zamana sıkıştırmak yerine en az bir aylık süreleri hedef almalısınız. Ayda 1 veya 2 kilo başlangıç için yeterlidir.

Gıdaların besin değerlerini sürekli takip ederek kendinizi strese sokmak yerine öğün sayısını artırmalı ve buna karşılık da tabağınızı küçültmelisiniz. Kilo aldırmayan ve az miktarda yediğiniz öğünlerden istendiğiniz sonucu alabilmek içinse günlük en az bir saat yürümeyi de ihmal etmemelisiniz.

Şok diyetler yaparak şoka girmeden uzun vadede hedefinize ulaşmak kararlılığı size günlük yaşantınız içerisinde kilo verdirecektir.

Unutmayın ki, sabır acıdır fakat meyvesi tatlıdır. Yiyemediğiniz tatlıların acısını da unutturur. Sağlıklı kilo vermek için aceleci davranmamalısınız.


editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir