Herşeyin başı sağlık. Sağlığın başı da doğru beslenme. Siz isterseniz dünyanın en iyi ilacını kullanın, diyabet, kalp – damar gibi hayati önem taşıyan hastalıklarda doğru beslenmediğiniz sürece tedavi sürecinde sağlıklı geri dönüş almanız zor.

Peki hayatınızı olumsuz etkileyen hastalık sürecinde ne yenip ne içilmeli? İşte sizlere birkaç öneri…

* Diyabetle mücadelede en dikkat edilmesi gereken nokta tahmin edileceği üzere şeker. Diyabetin tedavi sürecinde şeker, bal, pekmez, tatlı gibi şeker içeren besinlerden mutlaka uzak durmalılar. Kişinin beslenirken ihtiyacı olan enerjiyi karşılaması yeterli. Ne az ne de çok. Uzmanlar tarafından önerilen beslenme yöntemi gün içerisinde sık ama azar azar yemek. Kiloya dikkat edilmeli ve yemek saatleri de ilaç saatlerine göre ayarlanmalı.

* Kalp – damar hastalığı olanlara en çok meyve, sebze ve tam tahıllı ürünlerin tüketmeleri öneriliyor. Katı yağın kesinlikle yasak. Başta zeytinyağı olmak üzere diğer sıvı yağların kullanılması çok önemli. Doymuş yağ bakımından zengin ve aşırı yağlı yiyecekler de yine kullanılmamalı. Ayrıca tuz tüketiminin de azaltılması gerekiyor.

*Böbrek hastalarının ise protein konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Yumurta, peynir, balık, et gibi ürünleri diyetisyen kontrolünde tüketmelidirler.

 

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler