çocuğa okulu sevdirmek, Bu sene de geçen sene olduğu gibi okula yeni başlayacak olan birinci sınıf öğrencileri, daha hızlı bir adaptasyona sürecine girmek için diğer sınıflardan bir hafta önce okula gitmeye, ders görmeye başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulu çocuklara sevdirmek adına yaptığı bu uygulama fazlasıyla olumlu karşılanırken biz ailelere de bu konuda büyük görevler düşüyor; zira 10 çocuktan 9’unun okula gitmeyi istemediğinden eminiz. Biz de bu yazımızda sizlere çocuğa okula sevdirmek adına yapabileceğiniz şeyleri maddeler halinde aktardık.

Çocuğunuz hissettiklerinizi hissedebilir
Çocuğunuz sözel olarak ifade etmese de, davranış ve mimiklerinizden anne-babasının neler hissettiğini çok iyi anlar. Eğer siz çocuğunuzu okula başlattığınız için suçluluk ya da kaygı duyuyorsanız, büyük olasılıkla çocuğunuz da bunu hissedecektir. Unutmayın ki sizin kaygınız çocuğunuzun kaygısını artıracaktır.

Çocuğu okula gönderme konusunda siz; anne- babaların kararlı, sakin ve emin davranırsanız çocuk da kendini o kadar güvende hissedecektir. Eğer çocuğa seçme şansı verirseniz, doğal olarak annesi ile kalmak ister.Ancak çocuğunuz kendisi için doğru olanı değerlendirme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle okula başlamak gibi çok önemli bir kararı çocuğunuzun anlık isteklerine bakılmaksızın sizler tarafından verilmesi gerekir.

Durumu anlamasını sağlayın

Çocuğunuzun, istemediği zaman okuldan alınacağını bilmesi veya bunu sezmesi, okula uyumunu ve düzenli devam etmesinin sağlanmasını zorlaştırır. Bu nedenle, okul ile ilgili önemli bir sorun ya da hastalık durumu olmadığı sürece okuldan ayrılmasının söz konusu olmadığı çocuğunuza anlatmalısınız.

İlk birkaç gün çocuğunuzun yeni ortama güven duyması ve aşinalık kazanması için öğretmenlerin önerileri doğrultusunda annesi veya babası (tek kişi olmak kaydıyla) okulda belli bir süre kalabilirsiniz. Ancak bunun birkaç günü geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuzun adaptasyonu için yapabilecekleriniz

– Çocuğunuza önce okulunu ve öğretmenini tanıtmalısınız.

– Okula bırakırken vedalaşma süresini kısa tutmalısınız ve tutarlı davranmalısınız.

– Çocuğunuza karşı açık olun, okul ve öğretmeni ile ilgili doğru olmayan, abartılı şeyler anlatmayın.

– Çocuğunuza “Ağlarsan seni okula almazlar” gibi cümleler söylemekten kaçının. Bu gibi ifadeler çocuğunuzun okulla ilgili olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir.

– Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkın.

– Sabahları okula gitmeden önce birlikte kahvaltı etmeye ve onu okula uğurlamaya dikkat edin.

– Çocuğunuz okula gitmeye hazırlanırken son dakika uyarılarından kaçının. Bu sadece çocuğunuzun huzursuz olmasına neden olabilir.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler