Hepimiz zaman zaman karamsarlığa düşebiliriz, bir günümüz çok mutlu geçerken, ertesi günümüzün monotonluğundan sıkılırız. Bazen gün içinde irili ufaklı üzücü, moral bozucu olaylarla karşılaşabiliriz. Bir süre sonra tekrar kendimizi toparlarız. Depresyonda ise karamsar ruh hali, çöküntü, bıkkınlık ve bezginlik uzun süre devam eder. Depresyonda olduğumu nasıl anlarım diye düşünecek olursak; günlerce, haftalarca, aylarca içinden çıkılması çok zor olan derin bir umutsuzluk ve karamsarlık kişiyi sarar, hayattan ve her zaman mutlu olduğu şeylerden zevk almamaya, uzaklaşmaya başlar. Uyku düzeni ve yeme içme düzeninde bozukluklar görülür.

Depresyon Niçin Ortaya Çıkar?

Depresyonun ortaya çıkışının pek çok sebepleri olabilir. Günlük streslerden farklı, daha ağır bir durumdur. Bir duygusal veya fiziksel travma yaşanmış olabilir. Beklenmedik hayal kırıklıklarına uğramış olabilir. Akla gelebilecek pek çok nedenler olabilir. Depresyonda olduğumu nasıl anlarım diye düşünen biri yaşadığı derin hayal kırıklıkları ile içinde bulunduğu ruh halini tanımlayabilir.

Depresyondan Kurtulmak Zor mudur?

İnsan tamamen düşünceleri ile yaşayan bir varlıktır ve bu düşünceleri nerede tuttuğumuz ruh halimiz açısından çok önemlidir. Tasavvuf öğretisinde olan insanın kendisini bilme ve farkında olma durumu günümüz terapilerinde de kullanılır. Hoşa gitmeyecek düşünceleri tıpkı diken ve çalılarla dolu bir bahçeye benzetebiliriz. Güzel düşünceler ise güller ile dolu bir bahçeye benzer. Bir ışık gibi olan düşünce nereye yönlenmişse kişi orasını görür, sonuçta gördüğü şeyden ya huzursuz olacaktır veya ferah bir ruh hali ile yaşayacaktır. İnsanın kendi bakış açısı ile gömüldüğü karanlıktan kurtulması zor değildir. Günümüzde çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler