Sağlıklı yaşam için herkesin günlük olarak tüketmesi gereken kabuklu meyvelerdendir ceviz. Sert kabuğunun içinde karşımıza çıkan beyne benzer yapısıyla ve içerdiği yağ, protein ve zengin vitaminlerle bir  çok derde deva olmaktadır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için son derece faydalı bir besindir.

Ceviz Omega 3 ve Omega 6 bakımından çok zengin bir besindir. Bu özelliği sayesinde özellikle şeker  hastalığı, beyin ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. İnsülin metabolizmasını düzenler. Beyin gelişimi için çok önemlidir. Yüksek kan basıncını ve kandaki kolesterol seviyesini  azaltmaktadır. Erkeklerde meydana gelen prostat kanseri riskini engellemekle kalmayıp, Omega 3 yağ oranı düşük çocuklarda oluşan hiperaktiviteyi ve davranış bozukluklarını da düzenlemeye yardımcıdır. Henüz yapılan araştırmalar yeterli olmamakla birlikte cevizin hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir. Kavrama ve anlama yeteneğini güçlendirir. Günde 3-4 ceviz yenildiğinde yarattığı tokluk hissinden dolayı kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği zengin antioksidanlar sayesinde kanseri önlemektedir. Vücutta ödem oluşumunu engeller.  Stresi azaltır, kısacası ceviz  her derde deva  olan bir besin maddesidir.

Cevizin meyvesinin olduğu kadar yapraklarının da pek çok yararı vardır. Ceviz yaprağından yapılan çay sindirim bozukluklarında, kabızlıkta etkilidir. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Ceviz yaprağı kaynatılıp deriye sürüldüğünde egzama, sivilce gibi cilt hastalıklarının tedavisi için çok etkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda ağızdaki iltihaplara da ceviz yaprağını kaynattıktan sonra suyu ile yapılan gargara kısa sürede rahatsızlığın giderilmesinde etkili olmaktadır.

Cevizin yeşil kabukları ezilerek saçları ve elleri boyamakta kullanılırken, kaynatılıp saça sürüldüğünde hem saç dökülmesini azaltır, hem de eğer varsa saç bitlerini dökmede kullanılır. Bu şekilde yaprağın kaynatılmasıyla elde edilen çay içilirse mide, bağırsak, bademcik ve boğaz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yağı bağırsaktaki kurtları dökerken, ciltteki lekeler bu yağ ile ovulursa kısa sürede ciltteki lekelerin gözden kaybolduğu görülecektir. Taze ceviz bal ile karıştırılarak yenilirse basura iyi geldiği bilinmektedir. Ceviz ruh sağlığına çok yararlı olduğundan ve stresi azalttığından her gün yeteri miktarda vücuda alınması gereken çok önemli bir besindir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler