Kokusuyla mest eden ve yemeklerin de vazgeçilmezi olan limonu bir çekirdekten yetiştirebilmek mümkün. Özellikle evde kendi sebze ve meyvesini yetiştirmeye meraklı kadınların fide almadan baştan bir ağaç yetiştirmeye başlayabilirler. Süreç içerisinde daha fazla ilginin verilmesinden kaynaklı da yetiştirme işlemi insana iç huzuru da sağlayabiliyor.

Limon Yetiştirmede Yapılacak Adımlar

Saksıda limon yetiştirmek istiyorsanız öncelikli olarak elinizde olan bir limonun çekirdeklerini ayıklamanız gerekiyor. Ayıklanmış limonun zarar görmeyen çekirdeklerini dış zarını ayırarak bu çekirdeklerin bir peçete içerisinde olmasını sağlayın. Peçete arasında olan çekirdekleri de fısfıs yardımıyla ıslanmasını sağlayın. Bu nemli ve kapanmış ortamda olan çekirdekleri peçetesiyle beraber hava almayacak bir poşet içerisinde koyun. Karanlık ortamda büyümesi hızlanan çekirdeklerin tohum çıkartması sağlanır. Filizlenen tohumları ise nemli bir toprağa ekimini gerçekleştirin. Yine fısfıs yardımıyla sulamasını gerçekleştirip tohumların daha da büyümesini gerçekleştirin. Yeterince büyümeyi elde edince limonunuzu saksıya alabilirsiniz.

Limonun Büyümesi

Çiçek açtığında hoş bir koku bırakan bu bitki nem ve güneşi seven bir bitkidir. Bakımında bu hususlara dikkat etmelisiniz.


editor

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir