Bitki çaylarının hayatımızdaki yeri giderek artıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar genel olarak yeşil çay kullanılıyordu. Artık her evde 3-4 çeşit bitki çayı bulmak mümkün. Bitki çaylarının en önemli özelliği hiç kuşkusuz sağlıklı bir yaşamak için uyguladığımız yöntemlere yardımcı olması. Ancak kadınlar arasında bu kadar yaygın kullanılmasının başka bir sebebi daha var: Kilo vermeye yardımcı olmaları. Uzmanlar genel olarak hazır paketlerde kullanılan bitki çaylarının aktarlardan alınmış olanlarının tercih edilmesini söylüyor. Bilinçli bir şekilde kullanıldıklarında etkisini birkaç haftada gösteren bitki çaylarının faydalarına bir göz gezdirecek olursak karşımıza çıkanlardan bazıları şunlar:

* Kilo verme konusunda yaygın olarak kullanılan çayların başında mete çayı geliyor. Mete çayı tok tutmayı sağlayarak yemek porsiyonlarımızı azaltmaya yardımcı oluyor. Bunun dışında bağışıklık sistemimiz güçlendiriyor ve enerji veriyor.

* Zencefil metabolizmayı en çabuk hızlandıran bitkilerden biri. Metabolizmayı hızlandırmasının yanında kanserden koruyucu etkisi de var.

* Bitki çaylarının ‘anası’ yeşil çay içerdiği minareller ve vitaminlerle vücudu dinç tutuyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

* Bağışıklık sistemini güçlendiren bir başka çay ise Safran çayı. Yağların yakılmasına yardımcı olan ve sindirim sistemini düzenleyen Sfran Çayı da metabolizmayı hızlandıranlar sınıfından.

Bu çayları günde 4 – 5 bardak tüketmeniz, kilo vermenize yardımcı olacaktır.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler