Bademcik iltihabı nedir

11 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 2.272 kez okundu.

Bademcik iltihabı nedir, bademcik iltihabı Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın heriki yanında bulunan, bağışıklık sistemimizin bir parçası olan organlarımızdır. Vücuda giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalayarak, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretirler.

Lenfositler ya direk kendileri mikropları öldürmekte yada mikropların öldürülmesini sağlayan antikor ve diğer maddeleri üretmektedirler. Vücuda giren bazı bakteri ve virüsler, bademciklerin bu etkisine rağmen yok edilemez ve bademciklerde çoğalarak bademciklerin iltihaplanmasına neden olurlar.

Bademciklerde büyümeye, kızarmaya, bazen üzerinde beyaz -sarı iltihap birikmesine neden olurlar. Bu duruma bademcik iltihabı (tonsilit) adı verilir. Bademciklerin iltihabına boğazın arka duvarını oluşturan farenks de eşlik edebilir ,o zaman “tonsillofarenjit” olarak adlandırılır. Bademcik iltihabı çocuklarda en sık görülen hastalıklardandır, en sık 5-15 yaşlarında ve kış-ilkbahar döneminde görülür, 2 yaş altı ve 50 yaş üzerinde görülmesi oldukça nadirdir. Bademcik iltihabı tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vucut sıvılarıyla, yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşabilmektedir.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git