Anneler çocuklarına karşı olan fedakarlıklarını henüz hamileliğin ilk aşamasından itibaren göstermeye başlıyor. Dünya üzerindeki her kadının en büyük arzusu olan annelik, maalesef her şartta mümkün olamayabiliyor. Özellikle astım gibi kronik hastalığa sahip olan kadınlarda…

Astım hastalığı olan bir kadının hamile kalması, kontrolü elden bırakmadan geçirilmesi gereken hamilelik dönemini içine alır. Burada en büyük öncelik elbette, hamile kadının hem kendi doktoruyla hem de kadın doğum uzmanıyla beraber hareket etmesinde. Astım hastalığı kandaki oksijen oranını düşürdüğü  ve bebekte tüm oksijenini annenin kanından elde ettiği için gebelik sırasında anne ve bebeğin sağlığı sürekli takip edilmelidir.
Astım hastalığına sahip bir kişinin gebelik dönemde kendisine normalden daha fazla dikkat etmesi, bol bol dinlenmesi ve alerjik astım krizlerini tetikleyecek şeylerden uzak durması gerekir. Ağız yoluyla alınan astım spreylerinin bebek için bir sakıncası olmadığı ifade ediliyor. Ancak hamileliğin özellikle ilk üç ayında ilaç kullanımı sakıncalı bulunduğu için anne adayının çok daha büyük bir özene ihtiyacı var.
Alerjik astım için kullanılan aşıların ise bebeğe bir zararı olmayacağı göz önünde bulundurulsa da, anne vücudunda etkileyebileceği ve herhangi bir reaksiyona sebep olabileceği düşüncesi ile gebelik sırasında tercih edilmezler.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler