İdeal ilişki nasıl olmalı

27 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 1.571 kez okundu.

İdeal ilişki nasıl olmalı, kadın ve erkek arasın da birçok fark vardır, bu farklılıklar ilişkiye yön vermektedir. İlişkiler de önemli olan nokta birbirinizin eksik taraflarına alışıp bunları tamamlayabilmekten geçer. Burada önemli olan noktalardan bir diğer ise, her birey kendini ve diğerini gözlemlemesidir.

– Bireyler arasında daha açık ve etkili bir iletişim kurulmalıdır.
– Her ilişki bir alışveriş olduğu için ilişkide sözel olmayan mesajların etkisinin iki insan arasındaki etkisi sorgulanmalı.
– Bir birey diğerine sözel olarak çok etkileyici, üzücü, kırıcı, incitici, reddedici, onaylamayıcı bir şey söylemiyor gibi görünse de ses tonu, vurgusu, vücut dili, bakışı öteki üstünde sözcüklerden daha önemli etki yaratabilir. Her tartışma sanki gerçekten konuyla ilgiliymiş gibi düşünülür. Tartışma-uzlaşma, biçiminde aynı ‘film’ defalarca en baştan tekrarlanır. Burada önemli olan içeriğin dışına çıkabilmektedir.
– Kişiler tartışmayı ve konusunu bir kenara bırakarak ilişkileri ve bu olanlar hakkında konuşmalıdırlar. Bir anlaşmazlık/problem durumunda bile ”karşımdaki de benimle aynı şeyi düşünmeli, o da bunları yaşadı, konu hakkındaki bilgimiz aynı” diye kabul ederse ve karşıdaki durumu düzeltmezse, öteki buna kırılıp darılabilir. Yine benzer biçimde ”tek doğru, tek gerçek var, oda benim bildiğim. O bunu göremiyorsa ya mantıksızlığın ya da beni sevmemesinin sonucudur” diye bir kalıp yargıyla olay kısır döngülerle tekrar başlayacaktır.
– İlişkide her iki taraf birbirini olduğu gibi kabul etmelidir. Asıl önemlisi kişiler öncelikle kendileriyle ilişkilerini sorgulamalılar.

Peki ideal ilişki nasıl olmalı?
– Açık/etkin iletişim
– Esnek güç dağılımı
– Her bireyin kendisi olması hakkında bir seçme özgürlüğü
– Yapıcı uyarıları değerlendirmek, olumsuzları da rahat karşılamak.
– Sıkıntılar karşısında stres yaşanmasına tolerans göstermek, bir tek karşıdakini sorumlu görmemek Zaman içinde değişim göstermek, uyumu korumak.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git