Günlük hayatımızda sürekli tükettiğimiz ana kullanımlarımızdan bir tanesidir tuz. Tuzun olmadığı bir akşam yemeği, tuzun olmadığı bir yumurta, tuzun olmadığı limon gibi tuzun olmadığı her şey anlamsız gelir bize. Tuz bizim için çok önemlidir. 

Türkiye’de tuzun kullanımı oldukça fazladır. Bu yüzden uzmanlar sürekli uyarılarda bulunuyor. Çünkü fazla tuz kullanımı ileride bir takım rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunla ilgili söylenmiş bir atasözü bile vardır. Rusların kullanmayı çok sevdiği sözlerden bir tanesi”Üç beyazdan uzak duracaksınız. Un, şeker, tuz.” Aynı şekilde Türkiye’deki uzman doktorlarda bu sözü destekler şekilde konuşuyorlar.

Aşırı Tuz ullanımının Sebep Olabileceği Hastalıklar

**Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar

**Felç, diyabet, ödem, obezite

**Mide kanserleri, böbrek yetmezliği

Yiyeceklere verdiği tat çok iyi ama ilerleyen zamanlarda sebep olabileceği hastalıklar yüzünden tuz kullanımında biraz feragat etmelisiniz. Örneğin bu hastalıklardan hipertansiyonun neden oluştuğunu kısaca açıklayalım. Besinle alınan tuz miktarı arttığında böbrek aracılığı ile bu tuzun atılması zor oluyor. Ve atılamayan bu hız hipertansiyona sebep oluyor.

Şu anda günlük tuz tüketiminde 18.1 gram ile dünyada birinci sıradayız. Ve bunun yanında son zamanlarda Türkiye’de hipertansiyon hastaları oldukça artmış durumda. Eğer tuz kullanımı zamanla azaltılırsa hipertansiyon hastalığından yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Son bir şey daha etrafınızda yaşlı insanlara tanık olmuşsunuzdur hiç tuz kullanmayan. O insanlar hakkında artık şunu iyi biliyorsunuz. Zamanında fazla tuz tüketip hipertansiyon rahatsızlığına yakalanan kişilere örneklerdir.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler