Tırnağınız da mantarlaşma olduğu zaman hoş olmayan bir görüntü ortay çıkar. Bu hastalığa tırnak mantarı denir. Normal estetik olan tırnaklarınız sarı ve kahveremsi görmek istemeyeceğiniz bir renk almaya başlar. 

Tırnak Mantarının Tıbbi Anlamı

Tırnak mantarın sebep olan bazı organizmalar vardır. Dermotofit olarak adlandırılan bu organizmalar tarafından tırnaklarınızda enfeksiyon oluşturulur. Bulaşıcı bir organizmadır. En basiti ayağınızdan çıkardığınız bir çorabı başkasının giymesi hastalığı kapması için yeterlidir. Tırnak yatağında da sorunlar yaşatır. Hastalıktan uzun süre kurtulamazsanız eğer tırnaklarınızın kopmasına kadar gidebilen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Tırnaklarda Mantar Olduğunu Nasıl Anlarsınız

İlk başlarda anlamak oldukça zordur. Çünkü zamanla yavaş olan renk değişimlerini insanlar fark edemezler. Ama ani renk değişimleri de gözlenebilir tırnağınız da. Bunun yanında ayaklarınızı yıkamanıza rağmen duyduğunuz aşırı ayak kokusu, ağrı yada hassasiyetlerde ayak mantarının belirtileri arasındadır.

Tırnaklarınızın üzerinde oluşan pul pul kalkmalar, tırnak dibinizin tırnaktan ayrılması, tırnak etindeki mat görüntülerde tırnak mantarına yakalandığınızın belirtileri arasındadır.

Ayak Tırnaklarında Nasıl Mantar Oluşur?

Ayağınızda tırnak oluşabilmesi için tırnak altına o zararlı enfeksiyonun bir yerlerden girmesi gerekir. Normalde tırnağın alt kısmı dışarıdan gelebilecek olan şeyleri içine almaz böyle yaratılmıştır. Ancak tırnağınızın zedelenmesi, yanlış ve fazla kesilmiş tırnaklar bu organizmanın tırnak içinde yuva kurmak için beklediği kozlardandır. Bu yüzden herhangi bir zedelenme, eziklik yada tırnağınızı yanlış kestiğinizde ayak bakımınızı çok iyi yapınız.

Tırnak Mantarının Tedavisi Nedir 

Tırnak mantarını fark ettiğiniz an doktorunuza başvurmanız gerekir. Kesinlikle iyileşir temizler isem geçer gibi düşüncelerde bulunmayınız. Malesef doktor ilaç tedavisi görmez iseniz mantardan temizlik ile kurtulamazsınız.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler