Tatlı Krizini Yenmenin Yolları

1 Mayıs 2020 tarihinde eklendi, 449 kez okundu.

Tatlı krizini engellemenin yolu beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kendinizi uzun süre aç bırakmamak ve bağışıklı sistemini güçlendirmekten geçmektedir.

Az Ama Sık Yemek ve Meyveyi Değerlendirmek

Kan şekerini dengede tutarak hipoglisemi atakları yaşamamak için mutlaka ara öğünler oluşturarak ana öğünlerdeki yemek miktarını azaltmak gerekmektedir. Bunun yanında taze ve kuru meyveler tatlı ihtiyacınızı yatıştırmada ve karşılamada size yardımcı olacaktır. Örneğin bir muz veya çileği çikolata sosuna batırarak yemek tek başına bir çikolata tüketmekten daha az kalorilidir.

Karbonhidratlara Dikkat Edin

Kepekli ekmek, tam buğday ürünleri, bulgur ve kuru baklagiller tokluk hissini arttırırken hamur işleri, pasta, poğaça, börek gibi karbonhidratlar kısa süre sonra kendinizi tekrar aç hissetmenizi sağlayarak tatlıya olan eğiliminizi de arttıracaktır. Bu açıdan kepekli ve tam buğday ürünleri size tokluk vererek her gün başınıza gelen ani tatlı krizlerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Oyalanacak İşler Bulun ve Destek Alın

Bir bardak su içmek, evde bir yeri düzeltmek veya toplamak, bir arkadaşı aramak, biraz yürümek veya dolaşmak aklınıza tatlı krizi geldiği anda sizi oyalayacak işlerden olabilir. Dikkatinizi başka yöne vermek tatlı krizinizi geçiştirmeye yardımcı olacaktır. Eğer aşırı stres veya üzüntü durumu yaşıyorsanız krizlerinizin sebebi bunlar olabilir. Bu durumda bir porsiyon tatlının sizi bu durumdan kurtarmayacağını unutmamalı ve bir psikologdan yardım almaktan çekinmemelisiniz.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git