Spor yapmak yeterli bir vücut performansını gerektirir. Beslenme ile alınamayan pek çok besin maddesi besin takviyesi ürünler ile alınabilir. Özellikle sporcular için gereken protein, vitamin, mineral ve pek çok besin maddesini alabilmek performansları için çok gereklidir. Vücudun yapı taşları olan en gerekli makrobesinler proteinlerdir.

Protein Tozu Nedir?

Proteinler vücudun hücrelerini yenileme işlevini görürler. Protein tozu Peynir altı suyunun toz haline getirilmesi ile oluşturulur. Whey, kazein veya farklı kombinasyonlardan oluşan protein tozları piyasada mevcuttur. Bunların en çok kullanılanı ve en temel olanı whey protein tozlarıdır. Kas yıkımını azaltmakla beraber kas yapımını da hızlandırır. Doğal gıdalardan alınamayan proteini hızlıca almak, pratik olması, bozulmaması protein tozu takviyesinin bir avantajıdır. Protein tozlarının içinde çoğunlukla vitamin, mineral ve tahıllar da ilave edilir. Yoğun spor yapan kişilerin gerekli beslenmeyi sağlayamadıkları sürece protein tozlarının faydası vardır ve gereken miktarları abartmamak şartı ile almak gereklidir.

Diğer Besin Takviyeleri

Multivitaminler, mineraller, omega 3 ilk akla gelenler. Dışarıdan besin ile yeterli alınamadığı taktirde sadece sporcular değil vejetaryenler ve diyet yapanlar da kullanmaktadırlar. Sağlıklı ve enerjik olmak isteyen herkes günümüzde kolaylıkla ulaşabilecekleri, pratik ve bozulmayan bu tarz besin takviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Hızlı olmamız gereken çağımız yaşamında pek çok insan yoğun bir iş yaşamı içindedir. Enerji ve dayanıklılığını arttırmak isteyen herkes için bu tarz besin takviyeleri çok pratiktir.


editor

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir