Yeni Doğan İlk Hafta Bakımı

27 Haziran 2020 tarihinde eklendi, 491 kez okundu.

Yeni doğan ilk hafta bakımı bebeğin diğer dönemlerine göre daha özenli olunması gereken bir dönemdir. İlk bir aylık dönem bebeğin yeni doğan dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem bebek bakımı daha hassastır. Bebeğin doğumundan itibaren bebek kordonunun beş ile on beş gün içinde kendiliğinden düşmesi beklenir. Göbeğin çevresinin hijyenine dikkat etmeli ve kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Göbeği bezle örtmemeye dikkat etmeli ve alkollü pamukla günde bir defa silmek hijyen olması için yeterlidir.

Yeni Doğan Beslenmesi ve Uyku Düzeni

Üç saatte bir her iki memeden emzirmek gereklidir. İlk hafta beslenmesinde düzensizlikler olabilir. Ağladıkça emzirmelidir. Yeni doğan bir bebek günde 14 ile 20 saat arası uyur. 3-4 saatte bir uyanabilirler. En güvenli yatış şekli bebek için sırt üstü pozisyonudur. Uyanık olduğu dönemde yüzü koyun yatırılabilir. Uyurken baş her iki yana çevrilmelidir. Oda ısısı 21 ile 24 derece arası olmalıdır.

Diğer Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan ilk hafta bakımı için öncelikle bebeğin altı sık değiştirilmeli, ıslak mendille veya yıkayarak temizlenmeli ve uygun bir pişik kremi kullanılmalıdır. Göbek düştükten bir veya iki gün sonra banyo yaptırılabilir. İki veya üç günde bir banyo yapılabilir. Bebeğe uygun bir sabun kullanılmalı, durulamaya ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulamaya dikkat edilmelidir. Kız bebekler için genital bölge önden arkaya doğru temizlenmelidir. Banyo sonrası özel bir kreme ihtiyaç yoktur fakat ciltte kuruma veya tahriş var ise bebek banyo sonrası bebek losyonu kullanılabilir.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git