Patatesli çıtır börek geleneksel ikramlarımızın arasnıda bulunan ve genellikle özel günlerde yapılan en yaygın aparatif yiyeceklerden biridir. Ne kadar yapılışı pek kolay olmasa da yiyişi o kadar hızlı olan bu böreği yapmak için biraz fazla zaman harcayacaksınız gibi gözüküyor ama bitirdiğinizde gerçekten harcadığınız zamanın değdiğini göreceksiniz.

Patatesli çıtır börek yapmak için gerekli malzemelerimiz bir kilo yufka, bir çay bardağı zeytinyağı ve 150 gr tereyağı. Bu böreği yapmak için bir de harç gerekiyor. Onun için gerekli malzemelerimiz de bir yeşil biber, bir kuru soğan, bir çay kaşığı kara biber, dört ya da beş tane patates, tuz ve yarım kahve fincanı zeytinyağı.

Haşladığımız patateslerimizi rendeleyip, biberlerimizi doğruyoruz. Ardından biberlerimizi zeytinyağı ile kavuruyoruz ve pul biberi üzerine döküyoruz. Bir kapta bulundurduğumuz rendelenmiş patatesimizin üzerine kavrulmuş soğanı ve tuzu serpiyoruz. Ardından tereyağı ile zeytinyağını birlikte eritmemiz gerekiyor, bu işlemden sonra da bir adet yufkamızı tezgahın üzerine koyuyoruz.

Gözleme yaparmış gibi hazırladığımız yufkamızın üzerine yağı sürüyoruz. Yağlama ve yufkaları koyma işlemi bittikten sonra dört parçaya bölüyoruz ve içlerini dolduruyoruz. Hazır olan böreğimizi isterseniz öncelikle buzlukta daha iyi bir kıvam alması için saklayabilir, isterseniz 190 derecelik fırında hemen pişirebilirsiniz.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler