Nasır Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

29 Nisan 2020 tarihinde eklendi, 480 kez okundu.

Derinin tabakalar halinde ellerde ve ayaklarda sürtünme ve basınç ile kalınlaşması nasır olarak bilinmektedir. Nasır oluşan yerlere nasıl bakım yapılmalıdır?

 Nasırı Oluşturan Sebepler

Ellerde ve ayaklarda oluşan nasırın çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Ayağı sıkan, tam uymayan yanlış ayakkabı seçimi bunlardan birisidir. Sürekli aynı işi yapmayı gerektiren ve tekrarlanan el hareketleri, aynı şekilde sürekli tekrarlanmak zorunda kalınan ayak hareketleri, sürekli çıplak ayak ile gezmek, aşırı kilo almak ve yürüyüşte meydana gelen bozukluklar nasıra sebep olmaktadır.

Neden Nasır Oluşur?

Severek aldığınız ayakkabı ayağınıza küçük veya büyük oluyorsa giydiğiniz süre boyunca ayağınıza sürtünmeden dolayı basınç uygulayacak ve bir süre sonra nasır oluşacaktır. Sürekli ellerini kullanmak zorunda kalan çiftçilik, bahçıvanlık gibi mesleklerde de sürekli aynı aletleri kullanmalarından dolayı ellerde nasır oluşmaktadır. Sürekli çıplak ayakla bahçelerde gezmek ya da aşırı kilodan dolayı ayaklara uygulanan basınçtan nasır oluşacaktır. Yine yürüyüş bozuklukları olanlarda sürtünme ve basınç ile nasır görülmektedir.

Nasır Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Cilt üzerindeki ölü deriyi temizlemek için el ve ayakları ılık suda bekletmek, sürekli aynı eli kullanırken eldiven kullanmak, yumuşak tabanlı ayak ölçüsünde ayakkabı tercih etmek, ayakkabı ve çorapları sık sık değiştirmek nasır tedavisinde yardımcı olacaktır. Ilık suda beklettiğiniz el ve ayaklarınızı ölü deriyi aldıktan sonra mutlaka nemlendirmeyi de unutmamalısınız.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git