C Vitamininin İnsan Sağlığında Önemi

28 Nisan 2020 tarihinde eklendi, 472 kez okundu.

Günlük C Vitamini Alımı

Özellikle kış aylarında bağışıklı sistemini güçlendirmek için her gün belirli miktarda C vitamini alımına özen gösterilmelidir. C vitamini güçlü bir antioksidandır ve hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Dikkat edilmesi gereken C vitaminini vücudun ihtiyacı kadar almak gerekliliğidir. Çocuklarda 4-8 yaş arası 25 mg 9-13 yaş arası 45 mg alınması gerekirken yetişkinlerde ise bu oran 75 mg olarak belirlenmiştir. Hamilelikte ise biraz daha fazla alınması gerekmektedir.

C Vitamininin Faydaları

Vücutta üretilmeyerek dışarıdan alınması gereken C vitamini en çok limon, portakal, kivi, ananas, greyfurt, çilek ve domatesi dış kısımlarında bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini destekleyerek güçlenmesine yardım eden C vitamini düzenli olarak alınmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu C Vitamininin kalp damar sağlığı, kansızlık ve cilde, saça iyi geldiği belirlenmiştir. Eksikliğinde ve fazlalığında ciddi sorunların oluştuğu C vitamini doku onarımı ve kollajen doku yapımını da desteklemektedir. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini kalp damar sağlığını koruyarak kan basıncını düşürmektedir. Kolesterol seviyesini de indiren vitamin göz sağlığını korumada da yardımcı olmaktadır. Birçok faydası bulunan C vitamini anti bakteriyel ve antialerjik özelliği de taşımaktadır.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini eksikliğinde vücut direnci zayıflayarak çabuk hastalanma ve geç iyileşme görülmektedir. Kemik ve diş gelişiminde bozulma ve dişler de çürüme meydana gelirken uzun süre eksikliğinde ise skorbüt hastalığı oluşmaktadır.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git