KOAH Tedavisinde Yardımcı Önlemler

10 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 4.397 kez okundu.

Kronik obstrüktif akciğer hatalığı KOAH olarak adlandırılır. KOAH tedavisinde yardımcı önemler; hafif egzersizler yapılması, hava kirliliğinin çok fazla olduğu durumlarda dışarı çıkılmaması, her gün az miktarda yeme alışkanlığının düzenli hale getirilmesi, sulu yiyecekler tüketilmesi gibi daha pek çok önlem sayılabilir. Nefes almada zorluk, öksürük, balgam ve hırıltı en bilinen belirtileri arasında yer alır.  Kalp hastalığı, akciğer kanseri olma riski KOAH hastalarında oldukça yüksektir.  Bu nedenle kişilerin tedavide yardımcı önemlere de dikkat etmesi hayat kurtarır.

KOAH Belirtileri, Tedavisi ve Önlemler

İstenmeyen kilo kaybı, sık sık görülen solunum yolu enfeksiyonları, göğüste sıkışma hissi, tırnak yataklarının ve dudakların mavi olması, bacaklarda, ayak bileklerinde ve ellerde şişme KOAH belirtileri arasında yer alıyor. KOAH vakalarının büyük çoğunluğu ise uzun süreli sigara içiminden kaynaklıdır. Hastalığa karşı genetik yakınlık gibi birçok etkende risk oluşturur. Boru dumanı, puro dumanı, iş yerinde toz ve dumana maruz kalma gibi durumlarda KOAH’a neden olabilir.

KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir. KOAH olan bir kişinin yapması gereken öncelikle sigarayı bırakmak. Zararlı toz ve dumanlardan uzak durulması, temiz havada yaşamaya başlanması KOAH tedavisinde yardımcı önemler arasında yer alır. KOAH hastalarında iki tip ilaç kullanılır. Biri nefes açıcılar ve diğeri ise iltihap gidericilerdir. İlaçların yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git