Gebelikte Oluşan Ödem

Hamile bayanlarda besin alımı biraz daha fazla olmasından dolayı ve karınlarındaki bebeklerinin gelişmesi sonucu kilo artışı gözlenmesi gayet normaldir.  Bunun sonucu olarak el, ayak ve parmaklarında şisme gözlenebilir. Ancak aşırı şişmeler gözlenmeye başlandıysa bunlar için önlemler almak gerekebilir.

Gebelikte Ayak ve Parmaklarda Ödem(şişme) Oluşması

Bilindiği üzere gebelikte oldukça fazla su tutmaktadır anne. Bunun bir sonucu olarak ellerinizde, ayaklarınızda, bacaklarınızın belirli kısımlarında ödemler oluşabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken şey böyle durumlarda karşılaşıldığında aşırı sıcaklardan uzak durmaktır. Parmaklarınızda ödem oluşmaya başlamışsa yüzüklerinizi çıkarmanız tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Oluşan Ödem

 

Ödemin Önüne Geçmek İçin..

– Daha önce egzersiz yapmanın faydalarını anlatmıştık (Bakınız). Evet yapılan egzersizler sonucu vücudunuzda oluşan ödemlerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.  Yani hamile iken bir yerde oturup kalmamalısınız. Teknolojinin ilerlemesi ile evde canı sıkılan gebe bayanlar sürekli internet başında hiç hareket etmeden durmaktadırlar. Bunların sonucu fark etmeden kendilerini ödeme davet etmektedirler.

– Tuz alımı azaltılmalı ve sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Aşırı oluşan ödemlerde ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler