Sağlıklı Bir Bebek Sahibi Olabilmek İçin Aşılarınızı Unutmayın

Hamile bayanların kendi sağlıklarına ve bebeklerinin sağlıklarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden hamileliğiniz boyunca sizin ve çocuğunuzun sağlığını yakından ilgilendiren tedavileri takip etmeniz gerekmektedir.

Gebelik sırasında büyük taşıyan aşılardan bir tanesi tetenoz aşısıdır. Bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan beri kendinize ve bebeğinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Karnınızda henüz hayata yeni adım atacak olan bebeğiniz ve bebeğinizin etkisi ile metabolizması değişen siz. Yaşadığınız ortamda bulunan mikropların sizi ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilememesi için birtakım almanız gerekmektedir. Bu önlemlerin başında yazının başında anlattığımız gibi Tetanoz Aşısı gelmektedir. Şimdi biraz tetanoz aşısının önemi ve işe yaradığı hakkında detaylı bilgiler verelim.

Sağlıklı Bir Bebek Sahibi Olabilmek İçin Aşılarınızı Unutmayın

TETANOZ 

Tetanoz olduğunuzda anda vücuduna Clostridium Tetani isimli bir bakteri girmiş olur. Bu bakteri bir enfeksiyondur. Bu bakterinin özelliği vücutta tetanospazmin maddesi üretmektir. Bu bakteri sonucu solunum kaslarınız zararlı bir şekilde kasılmakta ve bunun sonucu solunum yollarında görülen etkilerin sonucu ölüme sebep olmaktadır. Eğer tetenoz aşınız yok ise bu bakteri vücudunuzda hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Tetanoz aşısı olunduğu taktirde bu bakteriler solunum kaslarınıza herhangi bir zarar verilmeden vücut içerisinde yok edilmektedir.

Gebe bayanlar kesinlikle daha önce tetanoz aşısı olması gerekmektedir. Çünkü bir çok operasyona girmektedirler. Kullanılan aletler sonucu tetanoz hastalığına yakalanma olasılıkları oldukça fazladır.

Bilindiği üzere ülkemizde çocuk yaşlardan itibaren her bireye tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu aşının etkisi çok uzun sürer ve vücudunuzu o zararlı bakteriden korur. Ama on yılda bir tekrar olunmalıdır. Bunun sebebi de vücudunuzda ki etkisi yavaş yavaş azalmakta olan tetanoz aşısının ilk zamanki gibi olabilmesini sağlamaktır.

Son aşınızı gebelikten 10 sene önce yaptırdı iseniz tekrar yaptırmanıza gerek yoktur. Eğer yaptırmamış iseniz herhangi bir sağlık ocağına gidebilir ve aşınızı yaptırabilirsiniz. Ülkemizde gebe bayanlara(20 haftalığı geçti ise) tetanoz aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bilinmesi gereken bir bilgi daha. Hamilelikte yaptırdığınız tetanoz aşısı bebeğinizin sağlığını da doğduğu andan itibaren korur.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler